Ennyi volt: hamarosan vége a vállalati kamatstopnak

A változó kamatozású vállalkozói kölcsönök kamatemelkedése ellen is véd a kamatstop: a hitelek nem drágulhatnak egy bizonyos szint fölé. A rendelkezés jelen ismereteink alapján április elejéig velünk marad, érdekesség azonban, hogy a piaci környezet változása miatt a vállalati kamatstop lassan magától megszűnik, ugyanis a piaci hozamszintek már a küszöbértékhez közelítenek. A Bankmonitor szakértői szerint ezért jó esély van arra, hogy nem lesz szükség a kamatstop további meghosszabbítására.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 2022. november 15. előtt kötött változó kamatozású vállalkozói hiteleket védi a kamatstop a drágulástól egészen 2024. április elsejéig. (A fizetési számlához kapcsolódó hitelkeret-szerződésekre nem terjed ki a védelem.)

Ezen kölcsönök kamata két részből áll: egy piaci mutatóból – ez jellemzően a BUBOR – és egy felárból. A kamat 1, 3, 6 havonta a piaci mutató értékváltozásának megfelelően árazódhat át. Ha a BUBOR értéke egy százalékponttal nő, akkor a kölcsön kamata is annyival emelkedik.

Lassan tényleg vége (Fotó: Pixabay)
Lassan tényleg vége (Fotó: Pixabay)

Ebbe a piaci mechanizmusba avatkozik be a kamatstop oly módon, hogy meghatároz egy múltbeli időpontot – amikor kedvezőbb volt még a BUBOR értéke – és azon érték alapján kell átárazni a hiteleket a védelem időszaka alatt. A múltbeli kedvező érték azonban ma már nem is olyan kedvező a Bankmonitor vállalati hitelezési szakértői szerint. Lehet olyan vállalati kölcsön, amelynél már a piaci alapú árazás kedvezőbb a kamatstop nyújtotta védelemnél.

Milyen árat rögzít a kamatstop a vállalati hiteleknél?

A vállalkozói kölcsönöknél a kamatstop a kölcsönhöz kapcsolódó hozammutató – ezt szokás referencia-kamatlábnak is nevezni – esetében a 2022. június 28-ai értéket veszi alapul. Ezen érték alapján történik az átárazódás.

A mutató értéke az egyes kamatperiódusoknál:

  • 1 havi BUBOR: 2022. június 28-ai értéke 7,32 százalék, míg a március elsejére érvényes érték 8,93 százalék
  • 3 havi BUBOR: 2022. június 28-ai értéke 7,77 százalék, míg a március elsejére érvényes érték 8,24 százalék
  • 6 havi BUBOR: 2022. június 28-ai értéke 8,26 százalék, míg a március elsejére érvényes érték 7,91 százalék

Ez alapján is jól látható, hogy nagyon lényeges a kamatfixálás hossza. Ha rövid ideig, például egy hónapig fix csak a kamat, akkor a kamatstop még érdemi hatást fejt ki, 1,61 százalékponttal mérsékli a kölcsönök kamatát az aktuális hozamszintek alapján. Ugyanakkor a fél évig fix kamatozású vállalkozói kölcsönöknél már más a helyzet, a referenciamutató aktuális értéke itt kedvezőbb a kamatstop által befixált értéknél. Vagyis lehet olyan vállalkozói kölcsön, amire már nem is érvényes a kamatstop: a márciusban forduló fél évig fix kamatozású kölcsönök már piaci alapon árazódtak át.

Véleményvezér

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo