Gulyás Gergely a 2023. május 11-ei Kormányinfón jelentette be a kamatstop újabb meghosszabbítását, ami a tervek szerint addig marad érvényben, ameddig a jegybanki alapkamat 10 százalék alá nem csökken. Mivel a kormány számításai szerint év végére érhetjük el az egyszámjegyű alapkamatot, a módosításról szóló kormányrendeletben is ez a dátum lett rögzítve.
Az intézkedés jelenleg mintegy 300 ezer háztartást és 28,5 ezer vállalkozást érint közvetlenül, az érintett hitelállomány pedig 2360 milliárd forint. (Ebből 1360 milliárd forint lakossági, míg ezer milliárd forint vállalkozói kölcsön.)
Hogyan működik a kamatstop?
Az intézkedés értelmében az érintett kölcsönök kamatát a normál, piaci szinthez képest alacsonyabban tartják. Ehhez tudni kell, hogy az érintett hitelek kamata minden esetben valamilyen piaci mutatóhoz van kötve, a kamatstop ideje alatt pedig ezen mutatónak egy korábbi, alacsonyabb értékét kell a kölcsönök esetében alkalmazniuk a bankoknak.
Az érintett hitelek köre:
- Az éven belül átárazódó, úgynevezett változó kamatozású lakossági jelzáloghitelek.
- A legfeljebb 5 éves kamatperiódusú lakossági jelzáloghitelek.
- A változó kamatozású piaci vállalkozói kölcsönök.
A lakossági kölcsönök esetében kamatstop időszaka alatt a referencia kamat – ez jellemzően a BUBOR – 2021. október 27-ei értékét veszik alapul. Ennek a 3 hónapos kamatperiódusú kölcsönökre érvényes értéke például 2021. október 27-én 2,02 százalék volt, ezzel szemben most 16,16 százalék, vagyis kormányzati beavatkozás nélkül 14,14 százalékponttal lenne magasabb a kamat a jelenleginél.