Eltűnik a turizmus ikonikus terméke a hűtőmágnes - bajban a világkereskedelem

A világhírű nashville-i állatkert ajándékboltjában már nem tudnak venni hűtőmágnest a turisták. A boltvezető szerint a Kínából érkező mágnes ára megháromszorozódott.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar gazdaságot is falhoz állíthatja a világkereskedelem visszaesése. Az Orbán-kormány csúcsprojektje a keleti nyitás politikája értelmét veszítheti, pedig augusztusban még Varga Mihály pénzügyminiszter ezt a stratégiát tartotta a gazdaság újraindítása motorjának. Zászlóshajója a Budapest-Belgrád vasúti vonal korszerűsítése, amelynek alapkőletétele októberben megtörtént. A projekt az eddigi számítások szerint is 979 év alatt térült volna meg, ez az idő pedig a világkereskedelem visszaesésével a végtelent is elérheti. A beruházást 85 százalékban kínai állami Eximbank hiteléből finanszírozza a magyar állam titkosított kondíciók mellett. A nagy titkolódzások közepette hivatalosan csak annyit tudni, hogy kétszeri uniós közbeszerzési nekifutás után 750 milliárd forintba kerül majd a beruházás.

A világkereskedelem töretlen fejlődése a KSH adatai szerint 2018-ban érte el a csúcsát. Azóta a globális ipari termelés stagnál, míg a világkereskedelemben csökkenő trend alakult ki.

Az első pofont a világjárvány jelentette, aminek eredménye 15 százalékos visszaesés lett. Az ukrajnai háború, a szankciós politika, az energiaárak hatalmas emelkedése a pandémiánál jóval nagyobb hanyatlást hozhat, ami teljesen értelmetlenné teheti például a Budapest-Belgrád vasúti vonal hatalmas beruházását. A világkereskedelem legfontosabb résztvevőjének, Kínának például több iparága versenyképtelenné vált a magas energiaárak miatt. A kimagasló olaj-, gáz vagy szénárak a távol-keleti országnak heti 10 milliárd dolláros kárt okoznak.

A pandémia, az ukrajnai háború, a logisztikai költségek emelkedése mellett a gazdaság radikális átalakulása is felelős a világkereskedelem változásáért. Erre jó példa mágnes. Az egyik magyar forgalmazó tájékoztatása szerint nálunk is megháromszorozódott a mágnes ára és már ők sem rendelnek hűtőmágnest, mindössze a raktárukban van még egy kisebb tétel. Tájékoztatásuk szerint a drágulásért két ágazat a felelős, az autóipar és a telekommunikáció. Az első esetben az elektromos autókhoz van szükség sok mágnesre, a második esetben pedig az okostelefonok átállítása az 5G technológiára jelenti a plusz piaci igényeket. A mágnes tehát a látszattal ellentétben a nagyobb kereslet miatt növelhetné a világkereskedelmet, de az elszabaduló árak mégis komoly fékezőerőt jelentenek.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo