Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy míg a 2022-es évi átlag alapján a fővárosi vevők mindössze 16, a vidékiek 21 százaléka szerződött első lakására, addig 2024-ben 23, illetve 26 százalékban voltak jelen a tranzakciókban.
Az ingatlanpiaci trendforduló évében (2024-ben) bevezetett, megújult otthonteremtési támogatások előnybe hozták a gyermeket tervező családokat, akik a kedvezményes kamatozású csok plusznak köszönhetően megszerezhették első közös otthonukat vagy meglévő lakásukat tágasabb élettérre cserélhették.
A Duna House megjegyezte: nem maradtak támogatás nélkül azok a vevők sem, akik a közeljövőben még nem gondoltak a gyermekvállalásra; őket a kedvezőbb kamatkörnyezet, valamint a 10 százalékos önerő lehetősége segíthette az első lakásuk megvásárlásában. Ráadásul 2025-től a szabadfelhasználású munkáshitel is segítheti a fiatalok önállósodását.
Arra is kitértek, az önálló élet elkezdése – a szülői ház elhagyása – akár albérletbe, akár saját lakásba költözés formájában valósul is meg az Eurostat adatai szerint Magyarországon átlagosan 27 éves korban következik be.
A Duna House adatai alapján rámutattak, hogy a 20-30 év közötti lakásvásárlók aránya a fővárosi ingatlanpiacon a 2022-ben mért 11 százalékról, 2024-re 14 százalékra emelkedett, míg vidéken ez a korosztály több éve változatlanul az ügyletek 15 százalékában van jelen.
(MTI)