KOMOLY HIBA VOLT
Zsiday Viktor elismeri, hogy a jegybankok is nyilvánvalóan tévedhetnek. Nem lehet tudni, megjósolni ugyanis előre, hogy mekkora kamatszintet kell tartaniuk (ez világosan kiderül abból, hogy a legnagyobb jegybankok jövőbeli kamatprojekciói is igen gyakran köszönőviszonyban sincsenek a későbbi, akár pár hónap múlvai kamatszintekkel). Félig vakrepülés közepette kell kitalálni azt a monetáris feltételrendszert, ami a gazdaság számára a legmegfelelőbb. Nem látni előre az eseményeket, ugyanakkor a gazdasági, piaci fejleményekre képesek reagálni a jegybankok.
A gazdasági miniszternek igaza van: Magyarországon valóban magas a reálkamatszint, és magas az elvárt kamat/hozamprémium. Viszont még ilyen magas szintek mellet is gyengül a forint, ami azt jelenti, hogy a befektetők még ennél is magasabb prémiumot várnak el, különben nem hajlandóak forintot tartani. Ennek vagy megfelelnek a gazdaságpolitikusok, vagy nem biztosítják ezt, de akkor tovább gyengül a forint. És persze itt jön elő a milliárd forintos kérdés: miért ilyen magas az elvárt hozam? Ez pedig jelenleg egyértelműen a kormányzat felelőssége.
A szakember szerint a jegybank nem tud mást tenni, mint a piaci körülményekhez/elvárásokhoz igazodva módosítani tudja a kamatszintet. Az azonban, hogy mekkora ez az elvárt kamat, már az ország, a gazdaságpolitika megítélésétől függ. Teljesen egyértelmű, hogy Magyarországon azért magas a kamatszint, mert mind a hazai, mind a külföldi befektetők jelentős kockázatokat látnak.