Zsiday Viktor befektetési tanácsadó szerint a gazdasági csúcsminiszter szereti hangoztatni, hogy alacsonyabb kamatszint kell Magyarországon, mert akkor nagyobb lesz a növekedés. Eközben azt is el szokták mondani a kormány tisztviselői, hogy stabil forintot szeretnének. A kettő együtt lehetetlen, vagy az egyik utat lehet választani, vagy a másikat.
A szakember úgy látja, ha egy országban nincs nagy egyensúlytalanság (idehaza jelenleg nincs), akkor a jegybank kamatpolitikájával nagyjából oda kormányozza a devizaárfolyamot ahová akarja.
Ahhoz, hogy a devizaárfolyam stabil legyen, a fejlődő országoknak a magországhoz képest jellemzően valamiféle kamatprémiumot kell biztosítani. Az is jellemző, hogy a befektetők az infláció felett valamiféle reálhozamot várnak el. A nagy kérdés, hogy ez mekkora. A válasz pedig az, hogy sajnos ez nem egy állandó, kiszámítható érték, mert a mindenkori befektetői hozzáállástól, hangulattól, percepciótól függ. Ebből következően a jegybank nem tehet mást: kísérletezik, próbálkozik, megpróbálja felmérni, hogy az adott környezetben mekkora az a kamatszint, amit a befektetők elvárnak. Lehet, hogy ez a múltban X volt, de most 2 X vagy ½ X. Meg lehet próbálni persze ezt modellezni, de itt tényleg a puding próbája az evés: a piaci értékítélet, árfolyamalakulás mutatja meg, hogy mi a megfelelő a befektetőknek.
A PIAC SZERINT ALACSONY A MAGYAR KAMATSZINT
Zsiday Viktor úgy véli, az elmúlt év árfolyamalakulása azt mutatja, hogy az a kamatszint, amit Magyarország kínál nem elegendő. Ez már hónapokkal ezelőtt is egyértelmű volt, ennek ellenére a magyar jegybank tovább vágta a kamatokat – miközben mindenhol elmondta, hogy nagy a másodkörös infláció kockázata, és nem szabad hagyni leértékelődni a forintot.