Ne feledjük a ritkán bekövetkező, de annál fájóbb kockázatokat sem
A növekedést más valós veszélyek is fenyegetik. Kína útja a sokat emlegetett talpra állás felé a vártnál göröngyösebbnek bizonyult. Az országban zajló történet annyira egyedi, hogy ahhoz már saját forgatókönyveket dolgoztak ki 2024-re, és összességében úgy vélik, hogy Peking idén el fogja érni a növekedési céljait, de ennél többre nemigen lesz képes, mivel lassan beköszönt az ellenőrzött stabilizáció időszaka.
Az amerikai választási évben ki fog csúcsosodni a kormányzat költekezési képességét fenyegető pártpolitikai megosztottság, ami mind Európában, mind Ázsiában jelentősen módosíthatja a geopolitikai célkitűzéseket.
Az orosz-ukrán háború tovább növeli az árupiaci árakat, pedig a kínálat már így is szűkös. Továbbra is fennáll az Izrael és a Hamasz közötti háború regionális konfliktussá bővülésének kockázata, ami az olajárak emelkedését is maga után vonná, és újabb headline inflációs sokkot idézne elő. Ez pedig a kamatlábak kártékony emelkedéséhez, valamint a stagfláció kockázatához vezethet.
A szakpolitikai döntéshozók folytatják a pénzügyi rendszer korlátainak feszegetését. A világ most először lép ki a mennyiségi lazításból, és sok minden van, amit nem tudunk − és nem is tudhatunk. Arra kell számítani, hogy a narratívák gyorsan fognak változni. A Fidelity elemzői szerint fel kell készülnünk arra, hogy a következő ciklusok rövidebbek lesznek, figyelnünk kell a kereslet és a kínálat közötti egyensúly megbomlására, valamint arra, hogy a szakpolitikai intézkedések hatása esetleg csak késleltetve fog érvényesülni.