Elképesztő az amerikai gazdaság rendíthetetlensége

A jegybankok illetékeseit és a pénzügyi piacokat 2023-ban ért meglepetések nagy része abból eredt, hogy még nem értjük az elmúlt tizenöt év − többi között a világjárvány − által a háztartásokra és a vállalatokra gyakorolt mélyebb gazdasági hatásokat. A Fidelity szakértői szerint az elkövetkező hónapokban tisztábban fogunk látni, legalábbis az inflációval, a kamatlábak optimális szintjével és az amerikai munkaerőpiac rendíthetetlen ellenálló képességével kapcsolatban. A befektetők azonban joggal tartanak attól, hogy a ciklus következő szakasza még nagyobb volatilitást hoz majd.

Mindez alátámasztja a 2024-es ciklikus recesszióról szóló Fidelity alapforgatókönyvet; az infláció már elkezdett csökkenni, de a kamatlábak még tartósan magasabban maradnak, amíg nem utalnak egyértelműbb jelek arra, hogy az infláció visszatér a célértékhez. A központi bankok akkor váltanak irányt és kezdik csökkenteni a kamatlábakat, amikor nyilvánvalóvá válnak a növekedésre gyakorolt káros hatások.

„Alapvetően továbbra is úgy gondoljuk, hogy a szakpolitikai szigorítást egyszerűen csak némi késéssel követik a reálgazdaságra gyakorolt hatások. A transzmissziós csatorna lassú, de nem dugult be, és az, hogy az infláció még mindig ilyen ragadós, a rosszul időzített várakozásokra utal, melyeket most egyensúlyba kell hozni a realitással. Egy mérsékelt recesszió, amelynek hátterében szigorú monetáris politika állna, ezt el is érhetné, miközben a fejlett világban lassan megszűnnének a megkésett fiskális támogatás hatásai. A munkaerőpiacok normalizálódnak és helyreállítják az árstabilitást, majd 2024 végén megindulnánk a talpra állás felé” - tette hozzá Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet-európai igazgatója.

Európában, ahol az átviteli csatorna hatékonyabb, már látszanak a recesszió jelei. Ennek hatására az Európai Központi Bank elkezdett a növekedésre összpontosítani − ez a tendencia a Fidelity szerint jövőre az Egyesült Államokban is megindul majd.

Alternatív kimenetelek

A ciklikus recesszió mellett − amelynek valószínűsége a Fidelity szerint 60  százalékos − a 2024-es kitekintésükben egy súlyosabb mérlegrecesszió (valószínűsége 10 százalék) befektetési következményeit is megvizsgálták a szakértők– ez széleskörű kiadáscsökkentésre késztetné a vállalatokat és a fogyasztókat egyaránt, és az egész gazdaságon végigsöpörne. A mérlegrecesszió hátterében a nagyon magas reálkamatlábakra adott diszruptív reakció állna, és akár 2025-ig is eltarthatna. Megnézték a kedvezőbb, lágy landolás forgatókönyvének (szerintük 20 százalékos) esélyét is, valamint azt az esetet, amikor 2024-ben egyáltalán nem következik be landolás (ennek valószínűsége 10 százalék), más szóval, amikor a gazdaság a jelenlegi növekedési és inflációs szinten marad, ami a központi bankokat újabb, bár csak fokozatos kamatemelésekre készteti.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo