Éled a magyar textilipar

Az ágazat termelési értéke, a 2020-as koronavírus járvány okozta sokk kivételével, 2010 és 2023 között, fokozatosan növekvő eredményeket mutatott. A feldolgozóipari alágazatok közül ugyan utolsó előtti helyen található az eredményei tekintetében, viszont a folyamatosan növekvő számok bizakodásra adhatnak okot.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

2023-ban a textiliparban alkalmazottak száma 7 700 fő volt, a ruhaiparban pedig 17 178 fő dolgozott. Az ágazat egyik súlyos problémája a munkaerőhiány, amit ma is, ahogyan a XVIII-XIX. században tették, külföldi vendégmunkásokkal igyekeznek megoldani. A kevés dolgozószám elsősorban az alacsony munkabérnek tudható be, a legtöbb alágazatban a bruttó havi bér nem éri el a 400 ezer forintot, a 300 ezres határt is csak néhányan léphetik át.

A 2021-es munkabér adatok szerint a legmagasabb havi bruttó bért a bőrkikészítő és feldolgozó gépkezelők, valamint a gyártósor mellett dolgozó, 30-39 év közöttiek kaphatják. Ők, a 30 év alatti korosztályban átlagosan havi bruttó 330 262 forintot, a 30-39 év közöttiek havi bruttó 332 273 forintot kereshetnek. Az e fölötti korcsoportba tartozók ebben a szektorban jóval alacsonyabb bruttó munkabérekkel számolhatnak: a 40-49 év közöttiek 303 382 forintot, míg az 50 éves és afeletti dolgozók 294 253 forint bruttó havi fizetést kapnak. További érdekes adatot láthatunk a textilműves, hímző, csipkeverő értékeinél is. Itt csak 50 éves és afeletti dolgozókat regisztrált a KSH az adatfelvétel során, az ő havi bruttó illetményük pedig 157 877 forint volt. Az alágazat korcsoporti megoszlása arra is enged következtetni, hogy lassanként eltűnik a csipkeverő, textilműves, hímző mesterség.

A főként nőket foglalkoztató szakmában a munkaerőhiány másik oka a szakképzettség hiánya. Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a képzést elvégzők aránya a többi szakmához képest, emellett pedig nőtt azok száma, akik ugyan rendelkeznek képesítéssel, viszont pályaelhagyónak minősülnek. A felsőoktatási képzések között ugyancsak kevesen jelölik meg a textilműves vagy textiliparral foglalkozó szakokat. A 2024-es felvételi eljárás keretében a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem divat és textiltervezés szakára összesen 62-en, textiltervezés szakra 247-en jelentkeztek. A METU (Budapesti Metropolitan Egyetem) textiltervezés szakját 65, míg a divat és textiltervező képzést 41 hallgató választotta az idei felvételi során. Mindezekből is látszik, hogy a szakma megítélése a nehéz munkakörülmények és az alacsony bérek miatt már a képzési területeken is visszaköszön.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo