„Az április végi spanyolországi áramszünet intő jel volt arra, hogy Európában rendszerszintű kockázatot jelent a villamosenergia-hálózat állapota, és arra, mennyire sebezhető a rendszer. Az áramkimaradás persze spekulációk hullámát váltotta ki, több elmélet is született az okokra, de ezek túlságosan leegyszerűsítik az EU rendkívül bonyolult villamosenergia-rendszerét, és elterelik a figyelmet a probléma valódi okairól” – értékelte szakmai szempontból Dr. Barkóczy Péter, a FUX Zrt. cégvezetője.
Találgatások helyett szakmai magyarázat
A szakember rávilágított arra, hogy világviszonylatban Európa rendelkezik az egyik legösszetettebb és legrugalmasabb villamosenergia-hálózattal, amely az év minden napján minőségi villamosenergia-szolgáltatást nyújt a fogyasztóknak. Ám ennek ellenére rendkívül fontos kiemelni azt a tényt, hogy az európai áramhálózatot alkotó vezetékek jelentős része – körülbelül 50 százaléka – több mint 40 éves.
Fotó: Depositphotos
Ez azért sarkalatos pont, mert a távvezetékek tervezett élettartama 50 év. Ennek megfelelően az európai hálózat sürgős korszerűsítésére van szükség, az elöregedő hálózat ugyanis nemcsak elveszíti a rajta keresztül továbbított villamos energia egy részét, de nem csatlakoztatható új, megújuló energiaforrásokhoz, ami szűk keresztmetszetet jelent az egyes EU-tagállamok zöld villamosenergia-termelésében.
„Bízunk abban, hogy a spanyolországi események ébresztőként hatnak majd, és a kontinens országai felismerik, hogy a hálózat korszerűsítése mára elkerülhetetlen feladat, hiszen máskülönben egyre gyakoribbak és egyre nagyobb kiterjedésűek lesznek az ilyen áramszünetek” - szögezte le Dr. Barkóczy Péter.