Az Innovációs Díjjal többszörösen kitüntetett miskolci székhelyű FUX Zrt. Európában sok ezer kilométer távvezetéksodrony cseréjével járult már hozzá az elektromos hálózat stabilitásához, kapacitásának bővítéséhez és a megújuló energiaforrások hatékonyabb integrációjához.
Mi a technológia titka?
Közép-Európa meghatározó kábel- és távvezetékgyártója évekkel ezelőtt kezdte el a korszerű anyagokat és technológiákat hasznosító karbonszál erősítésű kompozit (ACCC) távvezetékek gyártását.
„Erről azt kell tudni, hogy a hagyományos távvezetékekkel szemben nem acél tölti be a tartó szerepet, hanem úgynevezett karbon-kompozit mag, amelynek szilárdsága az acélnak körülbelül háromszorosa, súlya ugyanakkor csak annak negyede. Kis tömege által pedig lehetővé válik, hogy lényegesen megnöveljük az átviteli kapacitást, hiszen a megtakarított súly helyett több alumíniumot tudunk a vezetékbe építeni anélkül, hogy túlterhelnénk az oszlopokat” – fejtette ki a FUX Zrt. vezetője.
A szakember elmondta, hogy az ilyen típusú vezetéksodrony belógása is sokkal kisebb, mint egy acélmaggal rendelkező vezetéknek, így például alkalmazásakor nincs szükség a környezet nagymértékű átalakítására, rombolására, például a fák kivágására. Ráadásul mivel a karbonszál sokkal erősebb, így a leszakadás esélye is sokkal kisebb. Ennek pedig viharos vagy zord téli időjárás esetén van jelentősége, hiszen például jegesedés hatására egy normál acélalumínium vezetéksodrony le is szakadhat, magával rántva az oszlopokat is.