A kereslet volumenében, azaz az idei első fél évben eladott új lakások számában nagyjából 1150 lakással a XIII. kerület az első (ez a fővárosi forgalom bő negyede), amelyet a XI. kerület szorosan, 1110 lakással követ. A IX., X. és XIV. kerületek 3-400 közötti volumenei ettől messze lemaradnak. Mindeközben az átadott, de eladatlan lakáskészlet csökkenése folytatódott, s június végén 700 darabon állt, azaz ennyi azonnal költözhető lakásból lehet most választani Budapesten. Ez valamivel több az elmúlt tíz év átlagánál, ám messze elmarad a 2008-at követő válság éveiben mért négyezret meghaladó maximumtól. Ezek mellett a korábbi évekhez képest érezhetően több, mintegy 6600 már építés alatt álló ingatlan adja az eladatlan kínálat gerincét. Rögtön költözhető lakásból a XI. és XIII. kerületben van a legtöbb (110, ill. 100 db), míg épülőfélben lévők közül hagyományszerű a XIII. kerület elsősége (1890 db). A legkönnyebb helyzetben emellett azok vannak még, akik a IX. és XI. kerületekben keresgélnek, a legbővebb kínálatból ők válogathatnak.
Az idei élénk kereslet mellett az újépítésű lakások további áremelkedése várható, noha a drágulás üteme az év eleji meredek emelkedés után éppen lassul.
„A kínálat döntő részét adó 2026-2027-es átadású lakások esetében most nagyjából 1,67 millió forintos átlagos négyzetméterárral lehet kalkulálni a fővárosban, noha ez még sok esetben tervasztalról történő vásárlást feltételez, s az építkezés során törvényszerűen emelkedik az ár. A pesti oldal – jó értelemben vett – tömegpiacán, a IX. és XIII. kerület keresett, de nem Duna-parti területein 1,5-1,9 millió, Budán, a XI. kerület egykori rozsdaövezeti részein 1,7-2,1 millió közötti, a Duna mellett 2-2,2 millió közötti, a legnagyobb presztízsű hegyvidéki projektekben gyakran 4 millió forintnál is magasabb árakkal találkozunk, míg Pest peremi kerületeiben 1,1-1,3 millió közötti a jellemző árszint” – mondja Valkó Dávid.