A téglalakások árából átlagosan 6,7 százalékot engedtek az eladók 2024-ben. Ez a főváros pesti oldalán, az agglomerációban és a megyei jogú városokban 6,5-7,7 százalék közötti átlagos értéket jelent. Budán azonban ennél alacsonyabb, 5,1 százalékos az alku mértéke. A kisebb városokban, valamint községekben azonban még mindig 11 százalékos árengedményt mért az OC, ami azt jelzi, hogy a piac elsősorban a nagyvárosokban és közvetlen környezetükben pezseg.
A használt házaknál 12,1 százalékra mérséklődött a teljes árengedmény mértéke, ami csak 1,5 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál; a településtípusok között itt van a legnagyobb különbség. „Érthető okokból a nagyobb városokban az átlagnál kisebb, a kisebb településeken és vidéken viszont az átlagnál magasabb alku jellemző” – árnyalta a képet Soóki-Tóth Gábor. A budai térségben lehetett a legkevesebbet alkudni, mindössze 9,8 százalékot. Budát Pest vármegye 10,3 százalékos, majd a régióközpontok 10,6 százalékos értéke követte. A külső pesti kerületekben mért 11,6 százalék már az átlagot közelítette. A vidéki területeken – a régióközpontokat leszámítva – mindenhol átlag feletti értékek fordultak elő. Ez a megyei jogú városokban 13, míg az ennél kisebb városokban 14, a községekben 17 százalékot jelent.
A szakember azt is elmondta, hogy az árat részben maguk az eladók csökkentik a hirdetés során, míg az árengedmény másik részét a vásárlók alkudják ki konkrét ajánlattétel esetén. Szerződéskötéskor az árengedmény mértéke a használt házaknál átlagosan 7,1 százalék volt, a paneleknél 3,7, a téglalakásoknál 3,3 százalék, vagyis a vevők ajánlatára ennyit engedtek az eladók az árból országos átlagban. Ezen értékek a téglalakások esetében a teljes árengedmény 50 százalékát, míg a panellakások, valamint házak esetében a teljes alku 60 százalékát tették ki, vagyis utóbbi kettőnél az engedmény nagyobb mértéke konkrét vevő esetében fordult elő az idén.