Csapnivaló a magyar órabér

A davosi Világgazdasági Fórum az OECD 2013-as adatai alapján vetette össze a fejlett országokban garantált minimális órabért. A 27 országból a 23. helyen végzett a hazai órabér.

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A toplista összeállításához az adózás után megmaradó nettó órabért vették alapul és a vásárlóerő-paritás szerint kalkulálták a sorrendjüket, dollárba átszámítva. New York állam nemrég 15 dollárra növelte a garantál órabérminimumot, míg Anglia 10,25 dollárnak megfelelő összegre (a 25 évnél idősebb munkavállalók körében). Ausztráliában a legmagasabb az órabér, míg a magyar órabérnél csak az észt, a chilei, a lettországi és a mexikói keresmény rosszabb. (Még annak ellenére is hátul kullogunk, hogy az elmúlt évben jelentősen emelkedtek a keresetek.) Egy korábbi jelentésében a WEF kiemelte, a vagyoni egyenlőtlenségek gyökere már a munkaerőpiacon jelentkeznek. Az International Labour Organisation adatai szerint a jövedelemmegosztás változásai és a munkanélküliség felel azért, hogy a vagyoni egyenlőtlenség az USA-ban 2006 és 2010 között a korábbi arány másfélszeresére nőtt. A jutányos bérezés ügye hangzatos jelszót is kapott, a politikusok és aktivisták inkluzív növekedésnek nevezik.

 

Forrás: WEF

Bér munka nélkül

A munka nélküli minimálbér ügye népszerű elgondolás a világjobbító aktivisták és üzletemberek körében. 2016. júniusában a svájciak leszavazták az ötletet, hogy garantált minimálbért kapjon az ország minden polgára, a munkanélküliek is. A két szép szemükért. A javaslat szerint minden állampolgár 2520 dollárnak megfelelő éves összegben részesült volna, függetlenül attól, hogy van-e állása és hogy mekkora a vagyona. Ez 721 279 forintnak felel meg, ami havi  60 106 forintos keresményt jelent. A voksok 77 százalékát adták le a kezdeményezés ellen. Az ország 26 választókörzetének mindegyikében legalább 10 százalékos többséggel szavazták le a javaslatot. Maga a kormány is ellenezte az ötletet, azzal érvelve, hogy évente 25 milliárd svájci frankra lenne szüksége a finanszírozásához.

El vannak szállva a pályakezdők
Ma a pályakezdő fiatalok a reálistól távol eső fizetési igénnyel lépnek be a munkaerőpiacra, ami miatt rögtön csalódottsággal, és akár az elhelyezkedés nehézségeivel találják szembe magukat. Emellett nemzetközi szinten jellemző erre a generációra az erőn felüli költekezés is.
A garantált bérről szóló társadalmi diskurzus 2013-ben kezdődött és nemzetközi feltűnést keltett. Miután 100 000 aláírás gyűlt össze a petícióra, az ügyet népszavazásra bocsátották. Finnországban már rábólintott a közvélemény egy hasonló programra, mely 10 000 dollárt adna minden állampolgárnak - felváltva ezzel minden más szociális juttatást. 2017-től egy kísérleti fázisa indul el a programnak, melynek keretében 10 000 finn polgár kap havi 550 eurót (157 533 forintot) 2 évig.

A Szilícium-völgy társadalomreformáló moguljai is felkapták az elképzelést. A jövőkutató és jövőformáló startupot, az Y Combinatort annyira izgatja a téma, hogy 1000 jelentkező közül választották ki a garantált bérről szóló kísérlet vezetőjét. A cég fix összeget fog folyósítani bizonyos számú embernek bizonyos időn át (munkanélkülieknek is), s ennek hatásait vizsgálják majd. 2016-ban és 2017-ben az említett Finnországon kívül olyan államokban indul hasonló program, mint Hollandia, Kanada és több kelet-afrikai ország, köztük Kenya. Állítólag már Richard Nixon is megpróbált keresztülvinni egy hasonló kezdeményezést, de a közvélemény ellene fordult.

Forrás: WEF, CNN, Business Insider, OECD

Tartsuk itthon a dolgozókat!
Míg néhány éve a magyarországi vállalatok arra panaszkodtak, hogy a magyar munkaerő röghöz kötött, és még egyik városból a másikba sem könnyű elcsábítani, mára kifejezetten mobilakká váltak a magyarok. Szakképzettek és friss diplomások egyaránt tőlünk nyugatabbra keresik a boldogulást. Anélkül, hogy kísérletet tennénk arra, hogy bebizonyítsuk, hogy a KSH adata – amely szerint 2013-ban 350 ezer körül voltak az országot elhagyók – súlyosan alulbecsüli a kivándorlók valós nagyságát, a magyarországi kisebb és nagyobb cégek egybehangzó véleménye alapján kijelenthetjük: egyre nagyobb a gond a hazai munkaerőpiacon. A jól képzett munkaerő hiánya lassan a vállalkozások versenyképességét és így az ország gazdasági növekedését befolyásolja.

Véleményvezér

Magyar Péter szerint már nincs is rezsicsökkentés Magyarországon

Magyar Péter szerint már nincs is rezsicsökkentés Magyarországon 

Magyar Péter és a kormánytagok most Európa színe-java előtt vívnak egymással.
Fotóalbumot készített Hadházy Ákos a magyar kórházi kosztokról, ezt látni kell

Fotóalbumot készített Hadházy Ákos a magyar kórházi kosztokról, ezt látni kell 

Nem finom, de legalább nem is gusztusos.
Véget ért az amerikai dokkmunkások sztrájkja, hatalmas sikert értek el

Véget ért az amerikai dokkmunkások sztrájkja, hatalmas sikert értek el 

A logisztikai költségek tovább nőnek.
Úgy vernek minket a lengyelek, mint szódás a lovát

Úgy vernek minket a lengyelek, mint szódás a lovát 

A folyamatos kormányzati sikerpropaganda mellett csak a számok ne lennének.
Vádat emeltek a new yorki polgármester ellen

Vádat emeltek a new yorki polgármester ellen 

Ingyen utazásokat és hotelszámlákat vizsgálnak.
Az izraeli titkosszolgálat professzionálisan működik Iránban, mind a 180 ballisztikus rakétát leszedték

Az izraeli titkosszolgálat professzionálisan működik Iránban, mind a 180 ballisztikus rakétát leszedték 

Az izraeli miniszterelnök megígérte az irániaknak, hogy hamarosan megszabadítják elnyomóitoktól.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo