Budapest nincs az 50 legdrágább város között

Tokió belső központi kerülete túlszárnyalta a londoni West End irodabérleti díjait, így a japán főváros lett a világ legdrágább irodapiaca - derül ki a CB Richard Ellis  féléves Globális Irodabérleti Költségek című jelentéséből. A második helyen a londoni West End áll, majd Moszkva és Hong Kong üzleti központja, valamint Tokió külső központi területe következik a CBRE listáján, amely világszerte 170 város irodapiacát vizsgálja.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A globális pénzügyi központok szenvedtek leginkább a bérlői kereslet visszaesésétől és ezekben a városokban csökkentek leginkább a bérleti díjak. Számos nagy irodapiacon akár 20 százaléknál is nagyobbat estek az irodabérleti költségek az elmúlt 12 hónapban. A 170 várost vizsgálva, 2009. március végéig tartó egy év alatt az átlagos súlyozatlan költségcsökkenés 2,8 százalék, szemben a 2008 szeptemberében mért 8 százalékos emelkedéssel (szintén 12 hónap alatt). A legnagyobb zuhanás Szingapúrban következett be: az ázsiai szigetállamban az előző év azonos időszakához képest 34 százalékot estek az irodabérleti költségek.

Ritka kivétel a drágulás

Néhány városban tapasztalható volt emelkedés is - ám ezek (az egyesült államokbeli Charlotte, a francia Marseille és az ausztrál Perth) inkább kivételeknek tekinthetők. A növekedés ezeken a piacokon vagy a különleges helyi viszonyok miatt következett be (például egy minőségi épület jelent meg ott, ahol korábban szűk volt a kínálat) vagy a bérleti költségek az egy évvel korábbi szint felett maradtak, annak dacára, hogy már csökkenésnek indultak. Az ilyen helyzetek jól példázzák, hogy a gazdasági világválság mennyire egyenetlen hatást gyakorol a világ különböző piacaira. - derül ki a CBRE jelentéséből.

A 10 legdrágább városa (euró/m2/hó)
1. Tokió, (belső központ) 124,3
2. London (West End) 116,85
3. Moszkva 115,25
4. Hong Kong (központi üzleti negyed) 101,83
5. Tokió (külső központ) 101,26
6. Mumbai 88,71
7. Dubai 82,94
8. Párizs 77,78
9. London (City) 70,06
10. Dublin 63,33
41. Varsó 36,67
42. Prága 36,03
71. Budapest 27,75
forrás: CBRE

„A gazdaság globális visszaesése egyértelműen nyomott hagyott a világ irodapiacain, főleg azokban a városokban, ahol a pénzügyi szektor koncentrálódik." - mondta Dr. Raymond Torto, a CBRE vezető közgazdásza. „A legdrágább piacok dollárban számolva jelentősen olcsóbbak, mint egy évvel ezelőtt, így a bérlők előnyős pozícióban vannak ahhoz, hogy vonzó költségszinten szerezzenek meg első osztályú irodákat. Míg a londoni West End-en egy évvel ezelőtt 270 dollár volt egy négyzetméter iroda bérleti költsége, addig ma csak 160 dollár" - tette hozzá Torto.

London, Moszkva, Prága 

A londoni West End a világ második legdrágább irodapiaca, 117 euró/m2/hó irodabérleti költségszinttel. A brit fővárost szorosan követi Moszkva (115 euró/m2/hó), majd Dubai (83 euró/m2/hó), Párizs (78 euró/m2/hó), a london City (70 euró/m2/hó) és Dublin (63 euró/m2/hó) következik. Az ún. EMEA régió (Európa, Közel-Kelet és Afrika) 12 városában volt kétszámjegyű díjcsökkenés az elmúlt egy évben. Helyi valutában számolva Moszkvában (-29,4%) csökkentek legjobban a bérleti díjak, az orosz fővárost Osló (-26,7%) és Tel Aviv (-25%) követi, de Londonban is 22, illetve 25 százalékkal (City ill. West End) estek a költségek. Marseille mellett, ahol 39,5 százalékkal emelkedett az irodabérlet díja, a dél-afrikai Durban (+18%) drágult a legjobban.

Varsó és Prága a 40. hely körül

Borbély Gábor, a CB Richard Ellis budapesti vezető piaci elemzője szerint az elmúlt egy eves periódus során Közép- és Kelet-Európában nem változtak jelentősen az irodabérleti költségek. A régió nagyvárosai továbbra is relatíve olcsó irodapiacnak tekinthetők - Varsó és Prága a 40, ill a 42. helyet foglalja el, míg Budapest nem került be a legdrágább 50 közé. Több városban, különösen Varsóban és Moszkvában csökkentek a prémium irodák bérleti díjai. Budapesten jelenleg a felsőkategóriás irodákért négyzetméterenként 20-21 eurót kell havonta fizetni, amelyen felül a bérlők 4-6 euró/m2/hó üzemeltetési költséggel számolhatnak.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo