Magyar vállalatoknak adott hazai és külföldi befektetéseknél 36 kiszállást regisztráltak tavaly, a kiszállások befektetéskori értéke 277 millió eurót ért el. A legtöbb exitre az ICT szektorban került sor, míg a befektetett tőkére vetítve az energia és környezet iparág volt a legaktívabb. Ez utóbbiban került sor az exitek összértékének 83 százalékára, 76,8 millió euró átlagos tranzakció értékkel.
A magyarországi alapkezelők alapjaiba történt tőkegyűjtés jelentős mértékben csökkent a korábbi évhez képest, a 2021-ben bevont 465,9 millió euróval szemben 70 milliós forrást gyűjtöttek az idehaza aktív alapok. Az összegyűjtött források 49 százaléka a közép-európai régión belülről származott, a fennmaradó összeg jellemzően más európai országokból.
A legaktívabb befektetők az intézményi kezelők voltak, az alapítványok, vállalati befektetők, banki és kormányzati szervek részvétele visszaesett.
„Összességében az adatok vegyes képet mutatnak a magyarországi magántőke- és kockázati tőkepiacról. Míg az elmúlt években a befektetésekben részesülő vállalatok száma a 2021-es 255-ről 2022-ben 198-ra csökkent, a befektetések teljes összege jelentősen nőtt, a 2021-es 174 534 millió euróról 2022-ben 220 087 millió euróra.
A befektetésekben részesülő vállalkozások számának csökkenése, különösen a magvető és a későbbi kockázati szakaszokban, az új vállalkozások alapításának és fejlesztésének lassulására utal. Ez a csökkenés elsősorban a változó makrogazdasági és piaci feltételeknek tulajdonítható és teljes összhangban áll a Nyugat Európai trendekkel.