Bizakodóbb fogyasztók - borúlátó vállalkozások

A fogyasztói várakozások fél éves töretlen emelkedése után éves csúcson a GKI konjunktúra-index. Ez a szint ugyanakkor továbbra is igen alacsony. Az üzleti várakozások stagnáltak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Márciusban egy évvel ezelőtti – egyébként elég alacsony – szintjére emelkedett a GKI-Erste konjunktúra-index (szezonális hatásoktól megtisztított) értéke. Ez egyben éves csúcs is, mivel tavaly ezt követően, a Széll Kálmán Terv 2.0 bejelentése után romlottak a hazai várakozások. Most viszont az index immár fél éve emelkedik, egyenként kis, esetenként apró lépésekkel. A GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint a fogyasztói várakozások emelkedése idén eddig töretlen, az üzletiek viszont már csak stagnálnak.

Lassuló visszaesés januárban
Az ipari termelés 2012 második felében gyorsuló ütemben csökkent, decemberben az éves index 7,6 százalékos visszaesést mutatott. A januári ipari termelési adatok ugyanakkor már a dinamika erőteljes lassulására utalnak.
Szeptember óta a legalacsonyabb szinten az ipari index

Az üzleti szférán belül márciusban az ipari és építőipari várakozok romlottak, a kereskedelmi és főleg a szolgáltató cégek várakozása viszont javult. Az ipari bizalmi index nem sokat csökkent, de szeptember óta most a legalacsonyabb. Szinte mindent valamivel rosszabbnak éreztek a válaszadók, de leginkább a saját termelésű készletek megítélése lett kedvezőtlenebb. A rendeléseket is szerénynek érezték, de az exportrendelésekről alkotott vélemény kissé jobb lett a februárinál.

Rosszul indult az év az építőiparban
Gyengén indult az esztendő az építőiparban: a termelés 2013 januárjában 4,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanap-tényezővel kiigazítva. Decemberhez képest szezonálisan kiigazítva 1,5 százalékkal csökkent a termelés a KSH adatai szerint.
Az építőipari bizalmi index értéke – a februári jelentős emelkedés után – márciusban kissé lefelé korrigált. Egyaránt romlott az előző három hónap termelési színvonalának és a rendelésállománynak a megítélése. A kereskedelmi bizalmi index értéke viszont ha minimálisan is, de emelkedett. Az eladási pozíció megítélése a növekvő készletszint ellenére lett kedvezőbb, s a rendeléseket is javulónak érezték a válaszolók. A szolgáltatói bizalmi index sokat emelkedett, de nem érte el decemberi szintjét. Az elmúlt időszak forgalmának megítélése romlott, a kilátásoké viszont javult.

Kevésbé félünk a munkanélküliségtől

A foglalkoztatási szándék az iparban és a szolgáltató cégeknél valamelyest kedvezőbb lett, de ha minimálisan is, még mindig a létszámcsökkentést tervezők vannak többségben. Az építőiparban és a kereskedelemben viszont romlott a foglalkozatási szándék.  A lakosság munkanélküliségtől való félelme enyhült.

Az iparban és a szolgáltatásokban erősödött az áremelési törekvés, a kereskedelemben enyhült. A fogyasztók inflációs várakozása is csökkent. Az építőiparban továbbra is az árcsökkenésre számítók vannak (éppen növekvő) többségben. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése a kereskedelem kivételével minden ágazatban borúsabb lett, a fogyasztók körében viszont látványosan kedvezőbb.

A GKI fogyasztói bizalmi index márciusban már ötödik hónapja emelkedik. A lakosság saját pénzügyi helyzetének és megtakarítási képességének következő egy évét kissé jobbnak érezte, mint februárban, s lényegesen kedvezőbbnek látta a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét. Ugyanakkor saját anyagi helyzetének megítélése rosszabb volt az előző havinál.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo