Berobbant az év a lakáspiacon

A 2023-as év végi várakozásokhoz képest 2024 a vártnál erősebb volt a magyar lakáspiacon, a tranzakciók száma meghaladhatta a 130 ezret és az árak is minden szegmensben és lokáción tovább emelkedtek. Még ehhez képest is felfokozott várakozásokkal indult a 2025-ös év, hiszen egy sor új lakáspolitikai intézkedés és egyéb piaci körülmény támogatja a további élénkülést. Ide sorolható többek között az állampapírok jelentős kamatfizetése a háztartások számára, az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások átmeneti felhasználhatósága, az adómentesen adható munkáltatói támogatások bővülése, a kistelepüléseken elindított otthonfelújítási program, a munkáshitel elindulása, a kedvezőbb hitellehetőségek – hangzott el az OTP Ingatlanpont évindító sajtótájékoztatóján.

„Az árakban 2025. februárjában 15 százalékos emelkedés látszik Budapesten az egy évvel korábbihoz képest, de vidéken is 13 százalékos a drágulás a hirdetések áraiban. Ez nagyjából egybecseng a szakértők idei egész éves várakozásaival, országosan 10-15 százalékos áremelkedésre lehet számítani” – hangsúlyozta Lipták Zsuzsa, a zenga.hu ügyvezetője.

Szerinte a kiemelten népszerű, befektetésnek ideális területeken, illetve a fővárosban akár a 20 százalékot is elérheti a drágulás. Budapesten és vidéken is eddig a panellakások ára emelkedett a legnagyobb mértékben, ebben a szegmensben a drágulás több mint 20 százalékos volt. A tégla lakások ára 13-15 százalékkal emelkedett, míg a családi házak piacán egyelőre 9-10 százalékos áremelkedés látszik.

„Bár a gyors drágulás sokkoló lehet a vevők számára, egyelőre korai lakáspiaci buborék kialakulását latolgatni. 2014-től nyolc éven keresztül volt rendre ilyen ütemű áremelkedés, ez repítette a magyar lakáspiacot ebből a szempontból Európa csúcsára, ráadásul az ezt követő 2022-2023-as árkorrekció is mérsékelt volt. A kereslet élénkülése szabályszerűen maga után vonja az áremelkedést” – emelte ki Valkó Dávid.

Az OTP Ingatlanpont vezető elemzője szerint ugyanakkor továbbra is jelentősek a különbségek országosan az árakban: Budapesten 2024-ben már egymillió forint felett volt az átlagos négyzetméterár, miközben Nógrád vármegyében alig haladta meg a 200 ezer forintot. A vármegyeszékhelyek közül Debrecenben a 800 ezer forintot közelíti az átlagár, míg Salgótarjánban a 220 ezret sem éri el.



Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo