Baljós árnyak a világgazdaság felett

Lefulladóban van a világgazdaság kilábalási folyamata a Brookings Institution és a Financial Times közösen vezetett teljesítménymérője szerint. Elemzők szerint ez azt is jelzi, hogy a világgazdasági növekedés túlzott mértékben függővé vált az amerikai gazdaság teljesítményétől.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Az index szerint a feltörekvő és a fejlett gazdaságok zömében egyaránt a kibocsátás növekedésének széleskörű lendületvesztése tapasztalható, és emiatt az idei növekedési előrejelzések további rontása várható. A Financial Times értesülése szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a 2014-re szóló globális GDP-növekedési prognózisát a jelenlegi 3,4 százalékról várhatóan "épphogy 3 százalék feletti" szintre módosítja. Az IMF mostani előrejelzése is már rontott becslés: a valutaalap áprilisban még 3,6 százalékos világgazdasági növekedést várt 2014-re.

(Közben a magyar gazdasági növekedés erre az évre még a korábban jósoltnál is magasabb lehet.)

Eswar Prasad, a Brookings vezető közgazdásza szerint a világgazdaság első számú növekedési hajtóerejévé az Egyesült Államok vált, márpedig ez a helyzet nem teszi lehetővé a tartós globális kilábalást. Prasad szerint a kiegyensúlyozottabb növekedés megteremtésébe más gazdaságoknak is be kell szállniuk, és az ideális megoldás az lenne, ha ezt nem az export, hanem a hazai kereslet élénkítésével tennék.

A kínai gazdaságból folyamatosan fogy a növekedési lendület, Brazília és Oroszország pedig "egyszerűen a kábultság állapotában van" - fogalmazott a Brookings vezető szakértője. A nagy feltörekvő gazdaságok gyengülésére más nagy londoni házak is felhívták a figyelmet.

Húzódik a fellendülés
Öt évvel a 2008-09-es recesszió után, még mindig magas kockázatúnak számít a globális gazdaságban a határokon átívelő kereskedelem. Bár a D&B elemzői bizakodóak a globális gazdaság növekedését illetően, a fellendülés jobban elhúzódik, mint a múlt században bármikor és a növekedés még mindig elmarad a megszokottól.
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics által használt növekedéskövető modell (GDP tracker) arra vall, hogy a globális felzárkózó térség éves összevetésű növekedése júliusban 4,3 százalékra lassult a júniusra becsült 4,5 százalékról, és az eddigi aktivitási adatok alapján a ház elemzői szerint gyanítható, hogy augusztusban 4,1 százalékra lassult tovább az éves ütem. A cég londoni elemzői hangsúlyozzák, hogy ez 2013 eleje óta a leglassabb tizenkét havi növekedés lenne ebben a csoportban.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő is kiemelte Londonban ismertetett új negyedéves előrejelzésében, hogy várakozása szerint a felzárkózó piacokon a tavalyi 4,7 százaléknál jóval lassabb, átlagosan mindössze 4 százalékos lesz az idei GDP-növekedés; ez 2009 óta a legalacsonyabb ütem lenne. A Fitch prognózisa szerint a kínai gazdaság növekedési üteme az idén 7,2 százalék, jövőre 6,8 százalék, 2016-ban 6,5 százalék lesz. A cég a brazil gazdaság idei növekedésére adott becslését meredeken, az eddigi 1,5 százalékról 0,4 százalékra rontotta, a első fél évben mért brazil recesszió miatt.

Oroszországban a hitelminősítő az idén alig 0,3 százalékos, és jövőre is csak 1 százalékos egész évi növekedést vár, mindenekelőtt az ukrán válság nyomán foganatosított európai és amerikai szankciók hatásai miatt. A Fitch Ratings elemzői szerint további nyugati szankciók esetén a cég által jelenleg jósolt - az idei évre 120 milliárd, jövőre 100 milliárd dolláros - értéknél nagyobb is lehet a nettó tőkekiáramlás Oroszországból, és ez lefelé ható kockázatot jelentene a most sem derűlátó GDP-növekedési prognózisra is.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo