Az ellenőrzés hiánya és egy kis teljesítményű szivattyú okozta a bajt Pakson

Hősokk keletkezett a tartályban a paksi 2-es blokk fűtőanyagának tisztítása közben. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség befejeződött vizsgálata kiderítette, hogy a tisztítással megbízott vállalkozás nem az előírtaknak megfelelő eszközökkel akarta megoldani a feladatot.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kapitányt, kővel a lábán, nem szokták vízbe dobni akkor, amikor a baj kialakult és el kell kezdeni a védekezést – jelentette ki Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter arra a kérdésre válaszolva, hogy lesz-e most személyi konzekvenciája a Paksi Atomerőműben történteknek. Az energetikáért is felelős tárca vezetője azt követően reagált az újságírói érdeklődésre, hogy befejeződött a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség tényfeltáró helyszíni vizsgálata az erőműben.

A több országból verbuválódott szakértői csoport megállapításai mindenesetre tényként szögezik le, hogy valóságosan hibáztak a fűtőanyag tisztító rendszerének tervezői, irányítói, üzemeltetői, de azok is, akik kontrollálatlanul bíztak az e munkával megbízott vállalkozásban. Az erőmű 2-es blokkjának üzemanyag kazettáin keletkezett lerakódások tisztításhoz használt tartály és rendszer ugyanis nem a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség biztonsági előírásai szerint készült el. Utólag azt állapították meg a szakértők, hogy egyebek között a kazetták hűtéséhez szükséges szivattyú teljesítménye nem volt elégséges. Ezt akkor nem vették észre, amikor korábban használt kazetták lerakódásait távolították el, ám amikor a 2-es blokk leállításakor kivett kazettákat helyezték be a tartályba, váratlanul lelassult a hűtés. A hőmérséklet elérte az ezer fokot. Amikor erre rájöttek, akkor a szokatlan aktivitást úgy igyekeztek elhárítani, hogy a tartály karbantartó fedelét felnyitották. A rendszerbe 35 fokos víz áramlott be. A tartályban keletkezett hősokk hatására eltörtek a hűtőrudak, s kikerültek a radioaktív anyagok.

A június 24-én zárult vizsgálat szakértői megnyugtató hírként közölték, hogy egyrészt az üzemzavar következtében sem került a környezetbe a szabványosat meghaladó mennyiségű radioaktív sugárzás, másrészt a meghibásodott tartály és tartalma – a 30 kazetta és mindegyikben 126 törött pálca - biztonságos feltételek között, 14 méter mélységű vízzel töltött medence alján pihen, s egymástól független két ellenőrző gondoskodik a védelemről. Az bizonyos, hogy az aktuális teendők között az első a tartályban lévő fűtőelemek hűtése, a láncreakció megakadályozása, a szakértők szerint ez a különben hosszadalmas művelet nem jár veszéllyel. Az ügynökség szakértői további terminusokat nem tudtak közölni, csak azt, hogy még nagyon sokáig tarthat a helyreállítás. Mint a csoport vezetője, Ken Brockman kijelentette: nem az a lényeges, hogy mikor hárítják el a hibát, hanem az, hogy biztonságosan emeljék ki a tartályban lévő kazettákat.

G. L.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo