Zsiday Viktor szerint a kínaiak kénytelenek spórolni a gyenge szociális háló miatt, ezért folyamatosan növekszik megtakarításaik összege, amelynek nagysága képes befolyásolni akár a világpiacot.
A kínai államtól sokan nem számíthattak jelentős egészségügyi és öregségi ellátásra, ezért jövedelmük nagy részét megtakarították a kínai polgárok.
A kínaiak az elmúlt időszakban főleg ingatlanokba fektették megtakarításaikat jobb híján. Ez a piac azonban kipukkant és most új lehetőséget keres az a hatalmas tőkemennyiség, amelyet olyan szorgalmasan gyűjtögettek a kínai emberek.
A banki kamat alig 1-2 százalék, állampapír hasonló, a tőzsde továbbra is kuka, és egyre jobban kezdenek kiábrándulni az ingatlanból. Külföldre még mindig nehéz kijuttatni a pénzt, így nem nagyon van választásuk: maradnak a nemesfémek.
A kínaiak mellett egy másik nemzet befektetői is felhajthatják az arany árát. India fejlődése az utóbbi időben nagyon felpörgött és az ott keletkező megtakarítások akár meghaladhatják a kínait.
Ehhez vegyük hozzá Indiát, amely az elmúlt években komoly reformokat hajtott végre, aminek hatására egyre valószínűbb, hogy Kína, mint a világgazdaság egyik fő motorjának helyét idővel részben India veszi át. India gazdagodni fog, az indiaiak pedig hagyományosan nagy aranyvásárlók.
Zsiday Viktor szerint az arany mellett szól még a fejlett világ eladósodása és az ehhez kapcsolódó félelmek is.