Márciusban 6,5 százalékkal, az első negyedévben 7,0 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom a tavalyi év azonos időszakához képest - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett első becsléséből.
Suppan Gergely a Takarékbank elemzője szerint a várakozásokhoz közeli mértékben, 6,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom márciusban, naptárhatással kiigazítva azonban a növekedés 5,1 százalék volt, ami lassulást mutat az előző hónapok kiemelkedő ütemű növekedését követően. A szakértő szerint ugyanakkor a háztartások fogyasztását, így a kiskereskedelmi forgalom növekedését a következő hónapokban jelentősen támogatja a devizahitelek idei elszámolása, ami érdemben növeli a háztartások elkölthető jövedelmét. Ilyenkor felvetődik a kérdés, ha nincs a KDNP kártékony ötlete, most mennyivel nőtt volna a kiskereskedelmi forgalom és ennek milyen hatása lenne a GDP emelkedésére, amelyet idén a fogyasztás húz.
A forgalom növekedését az üzemanyagárak tavalyinál jóval alacsonyabb szintje is támogatja - tette hozzá Suppan Gergely. Úgy vélte, ezek hatására idén 5 százalék feletti növekedés lehet a kiskereskedelmi forgalomban, amelyben azonban a pénztárgépek bekötése miatti fehéredés is szerepet játszik.
Suppan Gergely szerint idén a háztartások fogyasztása, ezen belül pedig a kiskereskedelmi forgalom növekedése húzhatja legnagyobb mértékben a bruttó hazai termék (GDP) növekedését. Az olajárak zuhanása az európai háztartásokat is kedvezően érinti, számos európai országban szintén megfigyelhető a kiskereskedelmi forgalom idei év eleji jelentős élénkülése, így a javuló európai gazdasági kilátások szintén kedvező hatással lehetnek a magyar gazdaságra - emelte ki az elemző.