Amire a következő években számíthatunk

A lapok kedvenc műfaja az év végi körkérdés, hangvétele általában könnyed, igazodva a közelgő ünnepek és szilveszter hangulatához. Most, 2008 végén egy gazdasági lapban nehéz lenne ehhez igazodni. De maga a kérdés föltehető: vajon mit hoz a jövő? A Piac & Profitban miként az elmúlt években és idén is számos neves szakember szólalt meg, elemezve a magyar társadalom és gazdaság helyzetét. Közülük év végi kérdésünkre Békesi László, Czirják Sándor, Inotai András, Róna Péter és Vértes András válaszolt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A GKI Gazdaságkutató Rt. elnöke, Vértes András szerint mindenki tudta, hogy a világban és Amerikában pénzpiaci buborék van, de azt senki nem tudta, hogy ez mikor okoz gondot.

- Sokan azt remélték, hogy majd lassan jön ki a levegő a lufiból, de szétdurrant. Aztán azt reméltük, hogy ez nem vezet pénzügypánikhoz, de nem ez történt. A pénzügyválság után pénzügypánik jött, majd bizalmi és likviditási válság.

- A klasszikus pénzügyi válság és a likviditási válság is lecsengőben van, a pánik kiváltotta őrült bizalmatlanság oldódott - állapítja meg Békesi László volt pénzügyminiszter. - A hihetetlen nagy mértékű és gyors állami és jegybanki beavatkozások eredményesek voltak, a pénzügyi krízis legveszélyesebb következménye, az általános hitelkiszáradás oldódik, megindult a hitelezés, a kamatok csökkennek. Lassú - bár volatilis - emelkedés figyelhető meg az értékpapírpiacokon. Mindez nem azt jelenti, hogy nem lehetnek még csontvázak a banki szekrényekben, de azt egyetlen ország sem engedi meg, hogy a Lehman Brothers-szindróma megismétlődjék. A válság kialakulásában közrejátszottak a nagyon alacsony kamatok és az állam túlköltekezése. Most a válság kezelésére ugyanaz szolgál: megint lementek a kamatok, és nőnek az infrastrukturális beruházások. Lehet, hogy ezzel egy újabb lufit hoznak létre.

Hiányzó bátorság

Békesi László szerint a pénzügyi válság gyorsabban lecsengett a vártnál, viszont minden előzetes kalkulációnál rosszabb a hatása a reálgazdaságra: a racionális és gyors központi cselekvés ellenére a recesszió mélyebb, az USA és a fejlett piacok visszaesésének tovagyűrűző hatása pedig erősebb lesz a korábban vártnál.

- Csak a lefutás gyorsasága kérdéses - mondja a volt pénzügyminiszter. - A pénzügyi válság hatására a fejlett országokban nőnek a megtakarítások, kevesebbet vásárolnak, az áruhitelezés leállt vagy nagyon drága. A recesszió első vonalában érintett ágazatok, mint az építőipar, az autógyártás, a pénzügyi szektor vagy a logisztika, egyértelműen reagálnak: a gépi kapacitásaikat megtartják, de csökkentik a termelést, vagyis az élőmunkát leépítik. Nő a munkanélküliség, csökken a jövedelem, a fogyasztás, a beruházás. A reálgazdasági válság görbéje nem V alakú, hanem U alakú lesz, és az U alja elég széles.

- Hatalmas verseny fog kialakulni a világpiacon, s csak remélni lehet, hogy Európa nem marad alul - mondja Inotai András, a Világgazdasági Kutató Intézet igazgatója. - Az európai országok egy részében alkalmazott autóipari mentőöv nem a jövőbe visz, hanem konzervál. A foglalkoztatási gondokat ugyan enyhíti, de alapjában véve nem a 21. századi versenyképesség megteremtését szolgálja.

A világgazdasági kutató igazgatója szerint pedig lehetne ilyen élénkítőcsomagot is kidolgozni, ám ehhez bátorság kellene:

- Az uniónak és a tagállamoknak is komoly strukturális változtatásokat kell végrehajtaniuk. Ahhoz, hogy ezt a radikális reformot költségvetési bukás nélkül meg lehessen csinálni, vissza kell fogni a szociális és jóléti kiadásokat. Ez nem csak magyar kérdés. De nem mernek hozzányúlni. A jövő év második felére várható, hogy a válság talajt fog, ám ha nincsenek átfogó reformok, akkor nem fellendülés, még ha lassú is, hanem hosszú stagnálás következik, s még inkább előtérbe kerülnek a reformkényszerek. Ezeket a reformokat most, a válságsokk hatására jobban meg lehetne valósítani, mint a recessziót követően. El kell jutni oda, hogy a társadalom felismerje: ezek az intézkedések szükségesek. Erre fel kell készíteni a társadalmat, nem csak riogatni.

Teljes cikk a Piac és Profit decemberi számában.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo