Amennyiben a vállalkozó új ügyfélre talál a lassuló gazdaság szűkülő piacain zajló erősebb versenyben, az üzlet reményében eldobja kockázatérzékenységét - állítja Dercze Zoltán a Coface Hungary országigazgatója. Hatékony kockázatkezelés nem létezik céltudatos, előrelátó gondolkodás nélkül, ez pedig hiányzik a magyar vállalati szférában. Az odafigyelés nem csak a nagy ügyfélkörrel rendelkező cégeknek, hanem azoknak a kis- és középvállalkozásoknak is fontos kellene, hogy legyen, amelyeknek olyan a tevékenysége, hogy lehetséges lenne teljesebb képet kialakítani ügyfeleikről.
Egyre több cég ellen indul felszámolás, ezért ma minden vállalkozónak a korábbinál is nagyobb óvatossággal, alaposabb tájékozódás után kell kiválasztania üzleti partnerét. Dercze szerint egyre nagyobb kockázat áll szemben a spórolással: a partnercégekről szóló információ sokkal kevesebbe kerül annál, mint amekkora összeg annak fizetésképtelensége miatt elveszhet.
Időről időre például nyomon kell követni a változásokat - székhely, tulajdonosi hányad és szerkezet, címváltozás, pénzügyi adatok - hívja fel a figyelmet Dercze. A hazai vállatok ennek ellenére kockázatkezelési téren nem gondolkodnak előre. Ennek a nemtörődöm gondolkodásnak pedig a tapasztalatok szerint egyre több cég lesz kárvallottja.
Egy rossz ügyfél is tönkretehet mindent
A kis- és középvállalkozásoknak létérdekük folyamatosan tájékozódni az üzleti partner hitelképességéről, felmérni a kockázatokat: sokszor a lenni vagy nem lenni kérdésére adott válasz múlik az előrelátáson. A struccpolitika ugyanis életveszélyes: a kkv-k működőképességét akár egyetlen ügyfél késedelmes fizetése is veszélybe sodorhatja, egy-egy behajthatatlan követelés pedig a csőd szélére is taszíthatja a hitelezőt.
A Coface évente több, mint 50 ezer hitelminősítést készít. Eddigi tapasztalataik azonban igen riasztóak, hiszen az ügyfeleik megbízásából bevizsgált cégek három százaléka már akkor felszámolás alatt állt, amikor vevőként jelentkezett valamelyik ügyfelüknél. 2007-ben a minősített cégek további négy százaléka nem volt hitelképes, azaz csak nulla forintos hitelkeretet kaphat. Fontos, hogy megértsék a cégvezetők, hogy tudatos kockázatkezeléssel több lehetőség ragadható meg és a cég teljesítménye is növelhető - közölte Dercze Zoltán.