Ágyú vagy vaj: hogyan finanszírozható Európa felfegyverzése?

A védelmi költségvetés emelésének lehetősége a gazdasági növekedés fenntartása mellett az elmúlt évek egyik legakutabb kérdésévé vált Európában. Míg egyes tagállamok a gazdaság militarizálásában a jóléti kiadások elkerülhetetlen csökkenését és a gazdasági teljesítmény visszaesését látják, mások azzal érvelnek, hogy a védelmi célra átcsoportosított források az ipari termelés, foglalkoztatás, kutatás és fejlesztés megélénkülése miatt pozitív hatással lehetnek a nemzetgazdaságra. A NATO-ban már idén 3 százalékra emelhetik a tagállamok GDP-arányos védelmi költésének minimumát, az EU pedig 800 milliárd euróból fegyverkezne. Így hamarosan a gyakorlatban is kiderül, hogyan teljesít az európai gazdaság a növekvő védelmi költekezés terhe alatt. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése.

Az elemzés szerint a fegyverkezés a vártnál kisebb kompromisszumot igényelhet az európai gazdaságok részéről a jóléti költések és védelmi költés közötti dilemmában. Más szóval a védelmi költségvetés emelése rövid távon nem követel meg jelentős haszonáldozatot.

A Kiel Insitute becslése szerint az európai védelmi kiadások a GDP 2 százalékáról 3,5 százalékra emelésével az európai GDP akár 0,9 százalék és 1,5 százalék közötti növekedést is elérhet.

A gazdaság bővülésének mértéke azonban több gazdasági együtthatótól függ. Az Európai Központi Bank monetáris politikai reakciója, illetve a megemelt védelmi költségvetés finanszírozási formája nagyban befolyásolhatja, hogy a védelemre allokált pluszkiadások ne szorítsák ki a magánfogyasztást és a beruházásokat.

Éppen ezért, hogy az emelt hadi kiadások ne járjanak a gazdaság visszaesésével, két nagyon fontos szempontot kell a tagállamoknak szem előtt tartaniuk.

  1. Első, hogy a védelmi kiadások emelését ne az adóterhek növelésével, hanem az államadósságból finanszírozzák.
  2. Második pedig, hogy a védelemre költött pluszforrásokat amennyire csak lehet a hazai, de legalábbis az európai védelmi ipar és fejlesztés számára csatornázzák be a külföldi beszerzések helyett.

A Kiel Institute elemzése a védelmi költés emelkedésének pozitív hatásaként említi még a kutatás és fejlesztés, valamint a „learning by doing” tevékenység megélénkülését, amely jelentős technológiai és innovációs előrelépéseket hozhatnak az adott országokban. Történelmileg is számos példa van ugyanis a védelmi területre fejlesztett, majd a civil szektorban is széleskörűen elterjedt eszközökre, gondoljunk csak a mikrohullámú sütőre, mobiltelefonra, GPS-re vagy akár a drónokra. Az elemzés szerint ezen pozitív hatás miatt a katonai kiadásoknak GDP 1 százalékos növekedése a hosszú távú GDP/munkaóra termelékenységet negyed százalékkal növelheti.

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo