"Ha nem lenne vagyonadó, megszegnénk az IMF-fel és az EU-val kötött húszmilliárd eurós mentőcsomag-szerződést. A szerződés májusi módosításában benne van a vagyonadó bevezetése. A szerződés az élőmunka-terhelés csökkentésének előírt mértékével is kijelöli az adócsomag a kereteit, tudta meg az Index. Így a parlamentnek a főbb irányokban nincs érdemi mozgástere, legfeljebb kisebb átrendezést hajthat végre" - írta az Index. A parlament előtt hever a heves belpolitikai vitákat kiváltó vagyonadótörvény, zárószavazása a meghosszabbított tavaszi ülésszak utolsó napján, június 29-én lesz - teszik hozzá.
A kormány találta ki
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió 20 milliárd eurós pénzügyi csomagja a magyar kormány stabilizációs programját finanszírozza. Ezt a magyar kormány állította össze, s mivel ebben a programban szerepel a vagyonadó 2010-es bevezetése is, így ez természetes része annak a szándéklevélnek, amely az április felülvizsgálat után született - mondta Pichler Ferenc, a PM sajtófőnöke az MTI-nek. A sajtófőnök hangsúlyozta: ez nem IMF, vagy európai uniós diktátum, hanem olyan program, amelyet a kormány annak érdekében dolgozott ki, hogy a magyar gazdaság megerősödve kerülhessen ki a világgazdasági válságból és gyorsabb növekedési pályára állhasson.
A program számos olyan kiadáscsökkentést tartalmaz, amely hosszú távon is javítja az államháztartás szerkezetét, annak része az adórendszer átalakítása a foglalkoztatás ösztönzés jegyében. "Az átalakítás során az élőmunkát a jövedelmeket terhelő elvonásokat mérséklik a program szerint, együtt a fogyasztást, illetve a vagyont érintő elvonások növelésével" - tette hozzá Pichler Ferenc. A PM sajtófőnöke hangsúlyozta, hogy a program alapvető eleme az egyensúlyi pálya fenntartása, az, hogy az idén az államháztartási hiány ne haladja meg a GDP 3,9 százalékát.
Nem bukhat el
Az Index írása a szándéklevelet szerződésként emlegeti, amelyet ugyan már kétszer módosított Magyarország a két szervezet egyetértésével, "de a korrekciókra a korábban gondoltnál mélyebb recesszió miatt került sor, és cserébe Magyarország kiadáscsökkentést vállalt". Ha a vagyonadó itthon elbukna, és csak ezért kellene ismét kezdeményezni a szerződés felülírását, aligha lenne esély rá, hogy a két intézmény belemenjen a módosításba - írja az Index.