Más citybeli vélemények szerint ugyanakkor a piaci derűlátás Magyarországgal kapcsolatban "kissé eltúlzott", bár várhatóan fennmarad.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege által kéthetente befektetőknek összeállított átfogó felzárkózó térségi prognózisok legújabb, hétfői kiadása szerint a magyar kormány által beterjesztett költségvetési intézkedések jó eséllyel fenntartható pályára állítják a hazai össztermékhez (GDP) mért államadósság-rátát, és ezzel elkerülhető lesz a magyar adósosztályzatok további leminősítése.
A konszolidációs csomagról az elmúlt napokban a hitelminősítők valóban kedvező véleményeket adtak.A Fitch Ratings, amely a minap kibocsátott magyar dollárkötvényre a "BBB mínusz" magyar szuverén adósbesorolást adta meg, ehhez fűzött londoni elemzésében közölte, hogy véleménye szerint a március elején ismertetett szerkezeti reformprogram fontos lépés volt a középtávú strukturális államháztartási hiányhelyzet kezelése felé.
A Standard & Poor's - a világ legnagyobb hitelminősítője -, amely nemrégiben megerősítette a hosszú és rövid futamidejű szuverén magyar deviza- és forintadósság "BBB mínusz/A-3" osztályzatát, ehhez kapcsolódó londoni elemzésében közölte: a magyar besorolások a cég azon véleményét tükrözik, hogy a Széll Kálmán Terv végrehajtása lehetőséget teremthet a magyar gazdaság középtávú növekedési kilátásainak javítására.
Kockázatok
A Morgan Stanley hétfői londoni elemzése szerint a magyar konszolidációs tervnek vannak végrehajtási kockázatai, de a ház londoni elemzői megerősítették azt a már korábban is hangoztatott véleményüket, hogy a reformcsomag akár nem teljes körű kivitelezés esetén is jelentős eredményeket hoz az adósság-fenntarthatóság javításában.
A Morgan Stanley szerint - feltételezve, hogy a magyar gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rés kissé szűkül - a konszolidációs csomag 60 százalékának végrehajtása is már stabilizálná a GDP-arányos adósságrátát, "még konzervatív növekedési előrejelzések mellett is". A ház 2011 egészére 2,9 százalékos, 2012-re 2,7 százalékos magyar gazdasági növekedést jósol.
A cég elemzői összességében megállapítják, hogy Magyarország "fordulóponthoz" érkezett, és hosszú ideje most kínálkozik a legjobb esély a fenntarthatóbb makrokörnyezet kialakítására és a hosszú távú szerkezeti gyengeségek - köztük a felduzzadt közszféra és az alacsony foglalkoztatottság - kezelésére.
A Morgan Stanley felidézi, hogy a magyar kormány a minap 500 millió dollárnyit rábocsátott eredetileg 750 millió dolláros, 30 éves lejáratú dollárkötvényére, és a kiegészítő kibocsátás 270 bázispontos kockázati felára az összehasonlítható futamidejű amerikai kincstárjegy hozama felett még 60 bázisponttal el is maradt az eredeti, 750 millió dolláros kötvény felárától. Az összesen 4,25 milliárd dolláros kibocsátás az egész évi kibocsátási terv 75 százalékát fedezte.
Nem minden rózsás
"Nem minden tűnik azonban rózsásnak": az eddigi havi költségvetési adatok "nem néznek ki jól", az első negyedévi deficit eléri az egész éves cél 108 százalékát, és az első félévben valószínűleg tovább emelkedik, mielőtt a szektoradók beszedéséből és a nyugdíjalapok vagyonának átirányításából eredő egyszeri bevételek be nem folynak. E hiányosságokkal együtt is azonban biztató, hogy Magyarország piaci hozzáférése ennyire jó az idén, és az is, hogy a finanszírozási igények zömét már sikerült fedezni - áll a Morgan Stanley hétfői londoni elemzésében.