"A stabilitás mindenekelőtt"

A pénzügyi stabilitás megőrzése és a bankrendszer egyensúlyának megteremtése a legfontosabb feladat a jelenlegi gazdasági helyzetben Magyarországon - mondta Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke szerdán az MTI-nek.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország pénzügyi stabilitásának megőrzése azt jelenti, hogy fenn kell tartani és javítani kell a bizalmat az állampapírpiacon, valamint a forint iránt - fejtette ki Vértes András. Mivel a pénzügyi válság egyben bizalmi válság is, ezért Magyarországnak is bizonyítania kell, hogy felelősen gazdálkodik. Ennek fontos része az államadósság növekedésének megállítása, az euró előszobájának tekintett ERM II. árfolyam-mechanizmushoz való csatlakozás, valamint az államháztartási hiányhoz kapcsolódó maastrichti kritérium betartása.

A bankrendszer egyensúlya Vértes András szerint akkor teremthető meg, ha a bankok egymás közötti, valamint lakossági és vállalati hitelezése új erőre kap. Hozzátette: ebben fontos szerepe lehet a Magyar Nemzeti Banknak, amelynek ugyancsak segítenie kell a forrásteremtést a pénzügyi rendszerben. Emellett a két feladat mellett a szakember a költségvetés pozíciójának megtartását, valamint a gazdaság közép- és hosszú távú fejlesztéséhez szükséges lépések megtételét nevezte a legszükségesebb teendőknek.

Beruházást tartani kell

A GKI elnöke a költségvetéssel kapcsolatban elmondta: körülbelül 200 milliárd forint bevételkieséssel lehet számolni a büdzsében, és ennek a csökkenésnek a jelentős része az infláció vártnál nagyobb mérséklődéséből fakad. Ezt a kiesést kiadáscsökkentéssel lehet ellensúlyozni - mondta. Vértes András a kiadások csökkentését például a foglalkoztatással kapcsolatos költségvetési céloknak a Munkaerőpiaci Alapba történő csoportosításával, illetve az üzleti lassulás miatt a beruházások felülvizsgálatával tartja megvalósíthatónak. Hozzátette: a beruházásokat nem szabad lelassítani.

A versenyképességet és a gazdasági növekedést serkentő közép- és hosszú távú feladatok közül első lépésként Vértes András azt emelte ki, hogy a szociális rendszerben jobban kell érvényesíteni a rászorultság elvét, és a társadalomnak is több reformot kell elfogadnia. Emellett adóátrendezésre is szükség van; a jövedéki adó emelése, és az áfa kismértékű, mintegy két százalékpontos növelése látszik célszerűnek - vélekedik a gazdaságkutató szakember. Ezeknek az intézkedéseknek köszönhetően megteremthetőek lennének a munkát terhelő járulékok - különösen az egészségügyi járulék - csökkentésének forrásai. A szakértő véleménye szerint ezeket a reformokat a társadalom jelentős része elfogadná.

Vértes András már két évvel ezelőtt sem volt derülátó, tavaly nyáron adott interjújában pedig a reformok terén előrelépést sürgetett. 

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo