A teljes állomány 2007 végére megközelítette az 1 millió négyzetmétert. Mind az átadások, mind a teljes kapacitás meglehetősen szerény regionális összehasonlításban, ráadásul a régió többi országától eltérően a modern bérelhető létesítmények szinte kizárólag a fővárosra és annak környékére koncentrálódnak - áll az Eston International Ingatlantanácsadó Zrt. szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
E koncentráció azonban némileg oldódni látszik, hiszen 2007-ben átadták az első jelentősebb vidéki fejlesztést Hegyeshalom mellett, a schengeni határok december óta érvényes kibővítésével pedig a határ közelében fekvő városok, például Nyíregyháza vagy Szeged, és a különleges helyzetben levő Záhony is a potenciális bérlők, és ennek megfelelően a fejlesztők érdeklődési körébe kerülhet.
2007-ben azonban nem a vidék, hanem a Budapest határain belüli, úgynevezett városi-logisztikai ingatlanok piaca fejlődött a legnagyobb mértékben: befejeződött a Dél Pesti Üzleti Park fejlesztése, ugyancsak a IX. kerületben átadták az inNove Business Park első fázisának 8 ezer négyzetméterét, a Mester Parkban, és a CityPoint9-ben egyaránt 6-6 ezer négyzetmétert, valamint Újpesten az Europa Center első 20 ezer négyzetméterét. (Rekord évet zárt a magyarországi ingatlanbefektetési piac 2007-ben, a forgalom összértéke meghaladta az 1,94 milliárd eurót, az európai piac 246 milliárd euróval szintén rekordot döntött.)
Budapest pörög
A városon belüli ipari/logisztikai területek piacán 2008-ban is élénk mozgásra számítanak. A CityPoint9 fejlesztője, a Convergence Capital például a XV. kerületben kezd összesen 25 ezer m2-es hasonló fejlesztésbe. A főváros környéki logisztikai parkokban 2007-ben megvalósult átadások mértéke alacsony volt, összesen 32 ezer négyzetmétert tett ki.
Eközben csak a ProLogis Budapest környéki parkjaiban mintegy 60 ezer m2 raktár áll építés alatt, a Vendel Parkban 16 ezer négyzetmétert építenek. Az M0 keleti szektorának lassan belátható közelségbe kerülő megépülésével a keleti agglomeráció iránti érdeklődés ugrásszerű növekedésére számítunk, mind a bérlők mind a fejlesztők részéről.
Az első itteni fejlesztés az East Gate Business Park sikeres debütálása után a szektor déli, a repülőtérhez közeli szakaszán is újabb beruházások indulnak. Például az Ablon Airport City nevű fejlesztése Vecsés és a XVIII. kerület határán, teljes beépítése után 47 500 négyzetméteren vár majd bérlőket. Ezzel együtt felértékelődhetnek a fejlesztésre alkalmas területek, különösen az M0-t az M3 autópályával összekötő M31-es autópálya mellett. (A nemzetközi befektetési környezet változása és a jelzálogpiaci válságról tavaly ősszel érkező hírek hatására több szempontból is átalakulóban van a magyar ingatlanbefektetési és -fejlesztési piac.)
Nőtt a kereslet
A csendes kínálati oldallal szemben a kereslet némileg aktívabb volt mint egy évvel korábban, 2007-ben összesen mintegy 170 ezer négyzetméter területre kötöttek szerződést a 2006-os 140 ezer négyzetméterrel szemben. A legnagyobb ügylet a Fiege német szállítmányozó 26 000 négyzetméteres bérletének meghosszabbítása volt a ProLogis Harbor Parkjában.
A legjelentősebb új tranzakciók pedig a következők: a Tesco 15 000 négyzetmétert bérelt a zsámbéki Agrogateben, a Behrtrans közel 9000 négyzetmétert a ProLogis szigetszentmiklósi területén, míg a Philip Morris és a Filtrona egyaránt 7000 négyzetmétert, előbbi a Wallis East Gate Business Parkjában (EGBP), utóbbi szintén Szigetszentmiklóson. A biatorbágyi Tulipán Parkban az Eurogate logisztikai szolgáltató 6000, a Puma 2300, a Gefco 2000 négyzetmétert bérelt, ezzel a második félévben a nyugati agglomeráció egyik legnépszerűbb helyszínévé vált a Segro létesítménye.
Keleten az EGBP-ben további 9000 négyzetmétert kötöttek le olyan bérlők, mint a GE Hungary Energetika (2400 m2), a TP Logistic (1600 m2), a Central Drinks (4750 m2) és egy autóipari beszállító. A városi logisztika parkok pedig olyan bérlőket vonzottak, mint a Chio-Wolf Magyarország, a Color Life Benetton vagy az Obi (CityPoint9) és a Johnson Controls (Mester Park).
Olcsóbb díjak
Az ipari-logisztikai ingatlanok bérleti díjai némileg alacsonyabbak lettek, mint a korábbi években: a városon belül 5,5-6 euró/m2/hó, a főváros környékén 3,8-4,5 euró/m2/hó volt a jellemző szint 2007-ben. A keresleti oldalon megjelenő nagyobb területigények is a bérleti díjak csökkenése irányába hatnak.
A régió többi országában már eddig is megfigyelhető volt a logisztikai célú bérleményeknél, hogy nem a logisztikai szolgáltatást végző cég, hanem annak megrendelői közvetlenül kerestek raktárakat. Magyarországon e tendencia megjelenése egybeesett a Rynart csődjével. Azzal hogy a logisztikai szolgáltató kidőlt a sorból, 130 ezer négyzetméternyi raktárkapacitásának bérlői újra megjelentek a piacon. (Magyarországon hosszútávon javulhat a befektetői hangulat és fejlődhet az ingatlanpiac, amennyiben az ország a politikai konszenzuson alapuló ír fejlődés útját követi)