Patai Mihály szerdán a sajtónak elmondta: a bankszövetség elnöksége egy négytagú delegációt nevezett ki Gyuris Dániel alelnök vezetésével, amelynek tagjai a Raiffeisen, a K&H és az FHB vezérigazgatói. Kedden este megállapodtak a bankszövetség tárgyalási pozíciójáról, a bankszövetség megfogalmazta azon javaslatait, amelyek révén vissza lehet a terheket arra a szintre nyomni, amiben tavaly decemberben megállapodtak.
– Van egy konkrét írásos tárgyalási irányelvük, amit a következő napokban juttatnak el a kormánynak – mondta Patai, és hozzátette: a pénzügyi tranzakciós illetéket nem lehet kikerülni, ezt a kormány elhatározta, részünkről az a bölcs megoldás, hogyha megpróbálunk kompromisszumot találni a kormánnyal.
A Bankszövetség elnöke szerint ez mindenképpen csak kisebb teher lehet, mint amelyről most beszélnek. Ha a harmadik évben ilyen mértékben megterhelik a bankszektort, az meggátolja, hogy a hitelezés beinduljon Magyarországon, ami nem érdeke a kormánynak sem, jelentette ki.
Május 12-én az MTV Az Este című műsorában Patai Mihály egy vállalati példával szemléltette, hogy többek között miért képtelenség az a törvényjavaslat, amelyet Matolcsy György benyújtott a parlamentnek. „Egy magyar nagyvállalat 10 milliárd forint értékű betéteket helyez el két-három-négy napra a magyar bankokba. Majd egy másik bankba viszi a következő négy napra, mert az jobb kamatot ajánl, vagy onnan kell utalnia. A 10 milliárd forintos betét után 10 millió adót fizet, majd négy nap múlva újabb 10 millió forintot. Egy magyar nagyvállalat évente százszor mozgatja meg a 10 milliárd tőkéjét. Ami azt jelenti, hogy 1 milliárd adót kéne fizetnie. De hát ennek csak az lesz a vége, hogy se a vállalat nem fogja megfizetni az 1 milliárd adót, se a bank, hanem elmegy az üzlet Bratislavába, Bécsbe vagy Zágrábba. Ez tönkre fog tenni mindnyájunkat.”