A világvége és a gazdasági fordulat is elmaradt decemberben
A várakozások ellenére nem lett vége a világnak december 21-én, és Matolcsy György reményeire is rácáfolt a magyar gazdaság 2012-ben. A recessziót jelző GDP-adat, valamint a 2013-as évre vonatkozó nem túl pozitív előrejelzések ellenére azonban javulni kezdett mind a gazdasági, mind a fogyasztói hangulat.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
A világvége érdeklődés hiányában elmaradt 2012 decemberében, sajnos azonban a kormány által remélt gazdasági fordulat sem következett be az elmúló esztendőben. A december ennek ellenére bővelkedett eseményekben, méltó lezárásaként az egész évben zajló gazdaságpolitikai és szabályozási ámokfutásnak. A kormány egész éves tevékenységét a költségvetés december közepén történt elfogadásával koronázta meg, amely minden tekintetben finoman szólva is szokatlannak tekinthető.
Nyáron sehol nem szokás a jövő évi büdzséről szavaztatni a parlamentet, az pedig igazi hungarikum, hogy a kormány úgynevezett végszavazás előtti módosító indítványával teljes egészében átírja a költségvetésitörvény-javaslatot, beleértve a főszámokat is, s így a képviselők a végleges változatot öt nappal a végszavazás előtt ismerjék meg. Még akkor sem lenne modellértékűnek nevezhető ez a folyamat, ha ennyi munka után egy megalapozott törvény született volna. Ám a Költségvetési Tanács, a maga visszafogott stílusában, kemény kritikát fogalmazott meg, és számos kockázatra hívta fel a figyelmet
Nem volt még példa arra, hogy az országgyűlés zárószavazás előtti módosító javaslat formájában ismerje meg az állami költségvetés főszámait – tette szóvá egy ellenzéki képviselő a 2013. évi költségvetés záróvitájában. A kabinetjavaslata a korábban tervezett 1,6 százalék helyett 0,9 százalékos GDP-növekedéssel, a beruházások 0,3 százalékos bővülése helyett 1 százalékos visszaeséssel, valamint 4,2 százalék helyett 5,2 százalékos inflációval számol, s az eredetileg tervezettnél 188 milliárd forinttal nagyobb deficit ellenére is biztosítottnak látja a 3 százalék alatti hiányt. A kormány elfogadás előtt napokkal benyújtott indítványa nemcsak a makropályát változtatta meg, hanem fejezetek közötti átcsoportosításokat is végrehajtott.
Folyamatos módosítások
Mindent a cafeteriáról!
A munkáltató többféle béren kívüli juttatással is támogathatja költséghatékony módon munkavállalója öngondoskodását, adhat például kedvezményes, 35,7 százalékos adózással önkéntes pénztári tagdíj-kiegészítést.
Már a nyári benyújtás után nem sokkal is jelentős módosításokon esett át a költségvetési törvény tervezete, nem utolsósorban a kormány úgynevezett munkahelyvédelmi akcióprogramjával összefüggésben. Ez a tervezet tartalmazta többek között a kisadózó vállalkozások tételes adójának (kata) és a kisvállalati adónak (kiva) a bevezetését – ezekről a parlament októberben szavazott, majd ez után a kivát többször is módosította –, valamint számos, a kormány elképzelései szerint a foglalkoztatást serkentő – elsősorban a fiatalok, az 55 felettiek, a tartósan állást keresők és a szakképzetlenek munkába állását segítő –, az élőmunkára rakódó egyes terheket csökkentő intézkedéseket. A csomag bejelentésekor a költségek fedezetéül a jegybankra és a Magyar Államkincstárra is kiterjesztett tranzakciósilleték-bevételt jelölték meg 100-100 milliárd forinttal, és még ugyanennyi forrással számoltak annak eredményeképpen, hogy IMF/EU-hitelmegállapodást követően csökkennek az ország kamatkiadásai. Mint ismert, a jegybank bevonására ebbe az adózási formába – bár a parlament megszavazta – végül nem kerül sor, a hivatalos hiteltárgyalások pedig egyelőre meg sem kezdődtek, és a közeljövőben előreláthatólag nem is fognak – bár Varga Mihály időnként biztató kijelentéseket tesz e tárgyban, a legutóbbit aonban Irina Ivascsenko, az IMF budapesti irodájának vezetője még aznap cáfolta –, a kincstártól befolyó összeget pedig nehéz valódi költségvetési bevételnek tekinteni.
Nem csak a költségvetéssel zsonglőrködtek
Kata, kiva, eva, tao: kinek melyik való?
A mikro-, kis- és közepes vállalkozások számára két új adónem jelenik meg jövőre, miközben megmarad az eva: a pénzforgalmi szemléletű kisvállalati adó (kiva), valamint a kisvállalkozások tételes adója (kata).
Nem is lenne méltó kétes hírnevére a gazdasági kormányzat, ha megmaradtak volna a költségvetési törvény módosítózásánál. Azonban olyan, korábban már letudott szabályozásokat is előkapartak, mint a trafiktörvény. A szeptemberben elfogadott jogszabály átfazonírozása után a dohányboltok a dohánytermékeken kívül sorsolásos játékokat, illetve sorsjegyeket is árulhatnak, valamint sportfogadásokat is lehet majd ott kötni. Változtak a cafeteriára, az iparűzési adóra vonatkozó előírások is, és az Orbán-kormány 2012-es tevékenységének koronagyémántja, a felsőoktatás reformja is megkezdődött. Azonban ez a kezdeményezés néhány nap alatt eddigi kormányzásának legnagyobb maflásához juttatta Orbán Viktort, a december közepén Budapest nagy részét megbénító és az egész országra futótűzszerű gyorsasággal átterjedő tüntetések hatására a kormány meghátrált elképzeléseitől.
Komor adatok, vészjósló előrejelzések
A 2012-es év utolsó hónapjában már a kormánynak is szembe kellett néznie azzal, hogy az évet zsugorodással zárta a magyar gazdaság. A kijózanító hatású GDP-adat ugyan csak azt jelezte, amit minden szakértő hajtogatott már egy éve, miszerint a külső és belső környezet jellemzői nem teszik lehetővé, hogy fordulat következzen be a magyar gazdaságban. Mind az eurózóna egész éves vesszőfutása, a legfontosabb piacainkon tapasztalható gazdasági lanyhulás, mind pedig a belső, átláthatatlan szabályozási és forrásszegény környezet hozzájárult ahhoz, hogy újra recesszióba kerüljön Magyarország. Hazánk bruttó hazai terméke 2012 III. negyedévében 1,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az információ, kommunikáció, a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás és az építőipar nemzetgazdasági ág teljesítménye növekedett. A csökkenést jelentősen befolyásolta a mezőgazdaság teljesítmény-visszaesése, valamint a költségvetési szigor fékező hatása. 2012 első három negyedévében a magyar gazdaság teljesítménye 1,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
Az előrejelzések sem sok jóval biztatnak jövőre: 2013-ban magas infláció és munkanélküliség, valamint lassú növekedés vagy akár recesszió várható. A nagyobb hazai gazdaságkutató intézményeknek a bruttó hazai termék (GDP) jövő évi alakulására vonatkozó előrejelzései a 0,2 százalékos visszaesés és a 0,3 százalékos bővülés között szóródnak. Idén a GKI szerint a magyar GDP az EU átlagánál (0,3%) lényegesen nagyobb mértékben, 1,5%-kal csökken. A Pénzügykutató 0,2 százalékos gazdasági visszaesést, a Kopint-Tárki és a GKI Gazdaságkutató stagnálást prognosztizál. A Századvég jövőre 0,3 százalékos GDP-növekedést vár. A Magyar Nemzeti Bank inflációs jelentéséből előzetesen közölt számok szerint a jegybank 0,5 százalékos GDP-növekedést vár 2013-ra, a kormány jövő évi költségvetési tervezete viszont 0,9 százalékos gazdasági növekedéssel készült el. A magyar gazdaság növekedési alapjai meggyengültek, és ennek következménye az idei gazdasági visszaesés, illetve a jövő évi stagnálás közeli állapot – összegeztePetschnig Mária Zita, a Pénzügykutató főmunkatársa egy szakmai konferencián, ahol Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója a bizonytalan gazdasági környezetre, a gazdasági szereplők bizalmatlanságára és a hitelezés befagyására figyelmeztetett.
A magyar gazdaság tartós pangást fog mutatni a következő években, és a 2013-ra várt visszaesés után sem várható 1 százalékot meghaladó növekedési ütem Oszkó Péter, a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány felügyelőbizottságának elnöke szerint. A korábbi pénzügyminiszter úgy véli, a gyarapodás legnagyobb akadálya az, hogy a kormány által folytatott “unortodox” gazdaságpolitika miatt nem fog bővülni a foglalkoztatás a következő években. A magyar gazdaság jelenlegi pályája nem tudja tartósan kivezetni az országot az Európai Unió túlzottdeficit-eljárásából. A kormány „átmeneti és látszatmegoldásokat” ad a hiány csökkentésére, amivel feláldozza a növekedést. Valójában hosszabb távon így a költségvetés egyensúlya sem tud megmaradni, és tartósan sérül a gazdaság növekedési képessége.
Javuló hangulat
Az előrejelzésekre azonban rácáfolni látszik a javulás mind a gazdasági szereplők, mind a fogyasztók hangulatában. Túllépett a konjunkturális mélyponton a magyar gazdaság a Gazdasági Fejlesztési és Együttműködési Szervezet (OECD) által készített, a magyarországi reálgazdasági ciklus változásait követő mutató szerint. A magyarországi konjunktúramutató – a felülvizsgált adatok alapján – immár egymást követő második hónapban javult. Szeptemberben még csak kissé, az augusztusi 98,94 pontos mélypontról 98,98 pontra javult a mutató értéke, míg októberben már markánsabban, 0,1 ponttal 99,08 pontra emelkedett. Az augusztusi mélypontot megelőzően hat hónapon át romlott a magyar gazdasági konjunktúra. A mutató a gazdaság hosszú távú növekedési trendjét jelzi. A 100 pont alatti értékek azt jelentik, hogy a hosszú távú átlagnál lassabb növekedésre van kilátás, míg a 100 pont feletti értékek ennél gyorsabb növekedést vetítenek előre.
Kis lépésekben, összességében sem jelentősen, de szeptemberhez képest folyamatosan javulgat a GKI–Erste konjunktúra-index (szezonális hatásoktól megtisztított) értéke. A felmérés szerint decemberben az üzleti várakozások harmadik hónapja, a fogyasztóiak pedig második hónapja emelkednek. Az év végi várakozások valamivel kedvezőbbek a 2012 eleji, pénzpiaci krízissel fenyegető helyzetben mért szintnél, de továbbra sem érték el áprilisi, egyébként akkor is igen alacsony értéküket. Decemberben az üzleti szférán belül az ipari várakozások nem változtak, az építőipariak és a kereskedelmiek romlottak, a szolgáltató cégeké viszont jelentősen javult. Az iparban a rendelésállomány megítélése romlott, a termelési szinté és kilátásoké, valamint a készleteké javult.
Utáltuk ezt az évet
A mai napon, az óesztendő utolsó napján hagyományosan mérleget készítünk az elmúlt esztendőről. Év végi leltárunkban olvasható összesítésünk alapján nem meglepő, hogy honfitársaink utálták ezt az évet. A világ polgárainak fele (52 százaléka) nem bánja, hogy véget ér a 2012-es év, mert a saját élete és családja szempontjából kedvezőtlen időszaknak minősíti azt. A magyarok évértékelője a leginkább negatív, 74 százalék szerint nekik csak rosszat hozott az óév. A világ polgárainak jövőképe kifejezetten reményteljes: 80 százalék azt feltételezi, hogy 2013 összességében jobb esztendő lesz, mint a mostani volt. Ez az általános optimizmus a magyarokra is jellemző, az átlagossal megegyező, 80 százalékos a bizakodók aránya. A gazdasági várakozások nem ennyire kedvezőek, de 49 százalék e tekintetben is javulásra számít. A magyar lakosság reményei ennél visszafogottabbak, 38 százalék gondolja azt, hogy a nemzetgazdaság jövőre az ideinél erősebb lesz. Az általános optimizmus alapja tehát csak részben a gazdaság remélt növekvő teljesítménye, nagyobb szerepe van benne annak, hogy az emberek kezükbe akarják venni sorsukat: a világ polgárainak 55 százaléka, a magyarok 68 százaléka úgy tervezi, hogy jövőre sikerül javítania a pénzügyi helyzetén – ezek a legfontosabb megállapításai annak a felmérésnek, amelyet az Ipsos készített 23 országban, 18 500 fő megkérdezésével. A magyar lakosság háromnegyede feledné az idei évet, negatívan vonja meg a mérlegét. Ennél rosszabb értékelést senki nem adott, közvetlenül utánunk a spanyolok (72%) és a mexikóiak (71 %) következnek. A kutatásban szereplő országok népességének fele (52%) minősítette rossznak 2012-t.
Év végi leltárunkból kiderült, hogy bővelkedett eseményekben a 2012-es év, és a 2013-as esztendő sem ígérkezik eseménytelennek. Azonban ötből négy honfitársunk bizalommal tekint a következő évre, rizikós költségvetés, trafiktörvény, aszály, gazdasági bajok és adóemelések ide, vagy oda. Van is okunk némi óvatos optimizmusra: elképesztő mennyiségű uniós pénz vár még elköltésre, amelyet mind 2013-ban kellene felvennünk, kivezetik a szuperbruttót, így némiképpen emelkedhetnek kereseteink, várhatóan az infláció sem lesz olyan magas, mint idén. A magyar mezőgazdaság rendszerváltás utáni egyik leggyengébb évét tudhatja maga mögött, s ha 2013 nem lesz olyan száraz, mint 2012 volt, minden okunk megvan reménykedni az ágazat hozzáadott értékének növekedésében. Komoly autóipari beruházások után szélesedhet a beszállítói kör, kitágulhat exportpiacaink köre. Akit ez sem vidít fel, annak érdemes tudnia, hogy tíz ünnepnapunk mind munkanapra esik, ezeket nem kell ledolgozni 2013-ban. Emellett 3 olyan áthelyezett napunk lesz, amely hozzáadódik hétvégékhez, ünnepekhez, így összesen 251 munkanap várható jövőre, és még a maják sem jósoltak világvégét az esztendőre.
Ezzel a jövőbe vetett hittel kíván Önnek is boldog, sikerekben gazdag, Újévet a Piac&Profit csapata!