A bank a közép-európai EU-térségen belül a Szlovákiára adott növekedési prognózisát vette vissza a legnagyobb mértékben: az EBRD a szlovák gazdaságban az idén 1,4 százalékos, és jövőre is csak 1,8 százalékos növekedést tart lehetségesnek. A pénzintézet az idei szlovák növekedési várakozását 0,5, a jövő évit 0,4 százalékponttal csökkentette.
Az EBRD Magyarországgal kapcsolatban derűlátóbb: várakozása szerint a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 1,5 százalékkal, jövőre 2,7 százalékkal bővül. A 2025-re szóló magyar gazdasági növekedési prognózist a pénzintézet 0,5 százalékponttal, a 2026-ra szóló magyar növekedési várakozást 0,1 százalékponttal – a teljes közép- és kelet-európai EU-térség átlagával azonos mértékben – vette vissza, mindenekelőtt az autóimportra kivetett amerikai vámok miatt.
Az EBRD közölte: várakozása szerint az elektromos autókat gyártó kínai BYD szegedi üzemében, illetve a debreceni BMW autógyárban és a CATL akkumulátorgyárban kezdődő termelés kedvező hatásai a szektort érintő amerikai vámok miatt valószínűleg csak 2026-ban jelentkeznek a magyar gazdaságban.
A bank várakozása szerint az ukrán gazdaság az idén 3,3 százalékkal, jövőre 5 százalékkal növekedhet.
Az ukrán hazai össztermék 2022-ben, a háború első évében az EBRD becslése szerint 28,8 százalékkal zuhant, de 2023-ban már 5,3 százalékkal, tavaly 2,9 százalékkal nőtt.
Az EBRD a háború kezdete óta 7 milliárd euró értékű finanszírozást folyósított ukrajnai programokra.