A közép- és kelet-európai gazdaságok átalakulásának finanszírozására 1991-ben alapított londoni pénzintézet idei második átfogó regionális előrejelzése – amely egybeesik az EBRD éves londoni közgyűlésének kezdetével – 2025 egészére 3 százalékos, 2026-ra 3,4 százalékos átlagos növekedéssel számol a bank működési területének gazdaságaiban.
Fotó: Depositphotos
A változtatást az EBRD mindenekelőtt a meredeken növekvő kereskedelmi és gazdaságpolitikai bizonytalanságokkal és az ebből eredő gyenge külső kereslettel indokolta.
A 49 oldalas regionális helyzetértékelés szerint az áprilisban érvénybe lépett amerikai vámemelések nyomán az EBRD működési területét érintő effektív amerikai importvámok a tavalyi 1,8 százalékos átlagról 10,5 százalékra emelkedtek az Egyesült Államok által a térségből importált termékkosár 2024-es összetétele alapján számolva.
A bank tevékenységi térségén belül az amerikai importvám-emelések Szlovákiát érintik a leghátrányosabban: az EBRD számításai szerint a megemelt amerikai vámok a szlovák hazai össztermék (GDP) 0,8 százalékával azonos mértékű negatív hatást gyakorolnak a szlovák gazdaság kibocsátására.
A bank becslése szerint az ugyanígy számolt GDP-arányos negatív hatás a magyar gazdaság esetében 0,4 százalék.
Az új EBRD-előrejelzés a kilenc közép-európai és balti EU-gazdaságban – Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban, Szlovéniában, Horvátországban, Lettországban, Litvániában és Észtországban – 2025-re 2,4, 2026-ra 2,7 százalékos átlagos gazdasági növekedéssel számol. Az idei prognózis 0,3, a jövő évre adott előrejelzés 0,1 százalékponttal alacsonyabb az erre a térségre vonatkozó előző EBRD-becslésnél.