A Moody's szerint jól kezdtük az évet

Erőteljes növekedéssel alátámasztott stabil hitelképességgel kezdik 2018-at Közép- és Kelet-Európa EU-gazdaságai - áll a Moody's Investors Service szerdán Londonban ismertetett éves térségi jelentésében.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetközi hitelminősítő szerint a régiós országok dinamikus lakossági fogyasztása és a beruházások folytatódó élénkülése lesz az idei növekedés két fő hajtóereje.

A Moody's szerint a közép- és kelet-európai EU-országcsoport idei átlagos GDP-növekedési üteme 3-4 százalék között lesz, vagyis - jóllehet valamelyest lassabb a tavalyi növekedésnél - továbbra is meghaladja az Európai Unió és az euróövezet egészének átlagos növekedését.

Az elemzés kiemeli, hogy a térségben tavaly általa végrehajtott hitelminősítői lépések zöme pozitív volt, és a régió nyolc gazdasága közül hétnek az államadós-besorolására jelenleg stabil kilátás van érvényben a Moody's osztályzati listáján. Ezek közé tartozik Magyarország is.

A magyar államadósságot a három piacvezető nemzetközi hitelminősítő mindegyike a befektetésre ajánlott sávban - a Fitch Ratings és a Standard & Poor's "BBB mínusz", a Moody's ugyanennek megfelelő "Baa3" osztályzattal - tartja nyilván.

A Fitch Ratings már 2016 májusában átsorolta a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadósság minősítését. A Standard & Poor's 2016 szeptemberében, a Moody's 2016 novemberében emelte vissza ebbe a sávba a magyar besorolást.

Tavaly a Fitch Ratings és a Standard & Poor's további felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást adott a magyar szuverén adósosztályzatra.

A Moody's továbbra is stabil kilátással tartja nyilván a magyar államadós-besorolást, viszont pozitív kilátást tart érvényben a magyar bankrendszerre. E pozitív kilátást nemrégiben megerősítette, és ehhez fűzött elemzésében kiemelte, hogy várakozása szerint a szektorszintű nem teljesítő kinnlevőség-ráta a teljes hitelportfolió 9 százaléka körüli szintre csökken 2018 végéig a 2016 végén mért 14,7 százalékról.

A Fitch Ratings minap Londonban ismertetett hasonló éves térségi elemzésében azt állapította meg, hogy az utóbbi hat év legjobb adósosztályzat-kilátási mérlegével kezdhetik a 2018-as évet Közép- és Kelet-Európa gazdaságai.

A nemzetközi hitelminősítő közölte: a térségben 2011 óta most először haladja meg az államadós-besorolásokra érvényes pozitív kilátások száma a negatív kilátásokét, és ez az idén lendületet adhat a felminősítéseknek.

A Fitch londoni elemzői kiemelték, hogy a közép- és kelet-európai államadós-besorolásokra jelenleg érvényes öt pozitív kilátás mindegyikét 2017-ben adta meg a cég az érintett szuverén adósoknak, köztük Magyarországnak, a két negatív kilátás ugyanakkor még 2016-os eredetű.

Közép-Európában egyelőre kedvező a légkör a bankok számára
A várakozások szerint kedvező marad a gazdasági környezet a bankok számára a közép- és kelet-európai régióban, a térség országainak többsége 2017-ben a legnagyobb gazdasági növekedési rátát érte el 2010 óta - derül ki az UniCredit Bankcsoportnak a Euromoney gazdasági szaklap bécsi, Közép- és Kelet-Európa gazdaságaival foglalkozó konferenciáján bemutatott tanulmányából.
A Fitch Ratings novemberben javította pozitívra az addigi stabilról a hosszú futamidejű, devizában és forintban fennálló magyar államadósság "BBB mínusz" osztályzatának kilátását. Aá Fitch a térség gazdaságai közül Magyarország mellett Csehország, Észtország, Oroszország és Fehéroroszország államadós-besorolására tart érvényben pozitív kilátást, Macedónia és Azerbajdzsán szuverén osztályzatát negatív kilátással jegyzi.

A Fitch Ratings éves tanulmánya szerint a közép- és kelet-európai térség makrogazdasági szempontból is "kedvező hátszéllel" kezdi 2018-at, a külső és a hazai növekedési dinamika az idén is várhatóan erőteljes marad.

A Fitch londoni elemzői a magyar gazdaságban 3,5 százalékos növekedést várnak 2018-ban. Ez jórészt megfelel a szélesebb körű londoni elemzői várakozásoknak.

A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői átfogó új prognózisukban az idei évre szóló magyarországi növekedési becslésüket 3,3 százalékról szintén 3,5 százalékra javították.

A ház most először közölte 2019-re kidolgozott előrejelzését, amely jövőre a magyar hazai össztermék 3,2 százalékos bővülését valószínűsíti.

 

Véleményvezér

Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo