Az új alapítások száma sem hozott áttörést, júniusban csupán 1 592 új társaság indult, ami 24 százalékkal maradt el a májusi szinttől. Az első félévben mindössze 11,3 ezer új vállalkozás jött létre, 6 százalékkal kevesebb, mint tavaly ilyenkor. A legnagyobb visszaesés az alapítási kedvben a kereskedelemben és a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységekben jelentkezett, 211, illetve 222 vállalkozással kevesebb jött létre ezekben az ágazatokban.
Pozitívum, hogy a megszűnések száma is csökken, júniusban kevesebb mint 2 500 cég fejezte be működését, ami 31 százalékkal alacsonyabb az előző hónaphoz, és 500-zal kevesebb az egy évvel korábbihoz képest. Az első hat hónapban összesen 17,7 ezer megszűnés történt, 7 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában. Az építőipar (3 ezer) és a kereskedelem (4,5 ezer) továbbra is a legérintettebb, ám az adatok nem mutatnak romlást a tavalyi évhez viszonyítva. Stabilizálódni látszik az adminisztratív és a szakmai szektor is.
A cégbírósági eljárások száma is mérséklődött, júniusban közel 4 ezer új ügy indult, ami 3,6 százalékos havi csökkenés. Az első hat hónapban 23,3 ezer ilyen eljárás történt, 1,6 százalékkal kevesebb, mint 2024-ben. Továbbra is a kereskedelem és az építőipar a leginkább érintett, együttesen több mint 10 ezer eljárással.
Az eljárások 26,4 százalékában a cégek önként hagynák el a piacot, míg a fennmaradó 73,6 százalék mögött tartozások vagy nem szabályszerű működés áll. A végelszámolási arány jelentős szórást mutat, a humánegészségügyi és szociális ellátásban 73,4 százalék, míg az építőiparban mindössze 12,2 százalék, a kereskedelemben pedig 19 százalék.