A magyar gazdaságnak hosszabb távú stagnálásra is fel kellene készülnie

A legújabb – az elmúlt negyedév bővülési dinamikáját nyilvánosságra hozó – minapi kormányzati adatsorok sokak nagy meglepetésére az előző negyedév teljesítményéhez mérten a GDP 0,2 százalékos zsugorodását mutatták hazánk vonatkozásában. Vajon van-e tere egyáltalán a tartósan magas növekedésnek Magyarországon és annak térségében? Vagy hozzá kell szoknia társadalmunknak a hosszú távú stagnáláshoz?

A magyar és az európai növekedési adatok már a COVID-krízis lezárulta utáni „visszapattanási” időszakban is azt mutatták, hogy az európai nemzetgazdaságok túlnyomó része csak adósságbevonás révén volt képes látványos növekedést produkálni a 2020-ban kirobbanó pandémiát követő években. A növekedési dinamikát pedig az adósságleépítési és hiánycsökkentési törekvések miatti restrikciós jellegű költségvetési politika csaknem mindenhol gyengíti az öreg kontinensen (így nyilván hazánkban is). A bővülés lehetőségeit szintén korlátozza a tartós fogyasztási cikkek beszerzésének érthető lakossági elhalasztása. Drága gépjárművet vagy költséges szórakoztató elektronikai berendezést a háztartások csak elvétve szereznek be bizonytalan időszakokban, amely óvatos vásárlói alapállás különösképp vonatkozik a lakóingatlanok és nyaralók vásárlására. Ilyen időszakokban többnyire még a tehetős felső-középosztály attitűdjét is dominánsan a fogyasztási halasztás jellemzi. Ezen összefüggés a széles polgársággal nem rendelkező – a külhoni exportpiacok alakulásától hatványozottan függő – feldolgozóipari kivitelre szakosodott uniós félperifériákon fokozottan érvényesül.

Rossz fejlődési ciklusban vagyunk
Rossz fejlődési ciklusban vagyunk
Fotó: Depositphotos

Mitől is nőhetne a hazai gazdaság, ha a magyarországi export-enklávékban termelő német gyáripari óriások nyugati felvevőpiacai gyengén teljesítenek, sőt újabban felsejlik egy Kínával folytatandó vámháború lehetősége is, amely vészes prognózis a német autóipar eddigi középtávú növekedési pályáját is alapvetően kérdőjelezi meg. Eközben a magyar államháztartás – a költséges reptéri és távközlési vállalat-felvásárlási tranzakciókat leszámítva – restriktív jellegű immár bő két éve. A korábban a Modern Városok Program keretében meghirdetett infrastrukturális nagyberuházások túlnyomó részét a kormányzat illetékes szaktárcája felfüggesztette, ami a növekedési dinamikát éppúgy rontja, mint a lakossági fogyasztást tartósan mérséklő - a 2021 közepétől 2023 végéig Európa-bajnoknak számító - hazai élelmiszerinfláció és az újabban fokozódó ágazati különadók sora. Könnyű belátni az összefüggést: a magyar beruházási rátát rontó kormányzati intézkedések a jövő növekedési alapjait ássák alá.

Véleményvezér

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.
50 nap után válaszolt Lázár János a főpolgármesternek Mini-Dubaj ügyében

50 nap után válaszolt Lázár János a főpolgármesternek Mini-Dubaj ügyében 

Szemétfronton már egyetértenek az illetékesek.
Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo