A megújulóenergia-piaci tranzakciók is meglehetősen nagy aktivitást mutattak főleg a napenergia projektek tekintetében. Jellemző trend, hogy a napenergia-termelés fejlesztése és beüzemelése után a cégek általában értékesítésre kerülnek. A megújulóenergia-fejlesztő Greencells 132 MW-os napelemparkjának 37 millió euró értékű értékesítése a Shanghai Electric Power kínai energiavállalatnak alátámasztja ezt a trendet. Ez volt 2023 ötödik legnagyobb energia- és közüzemi ügylete, ami jól példázza a KKE megújulóenergia-eszközeinek növekvő vonzerejét a külföldi felvásárlók körében.
Mit hozhat 2024?
A jelentés kitér arra, hogy bár a makrogazdasági kilátások sokat javultak az elmúlt 12 hónapban, és az infláció mérséklődése, valamint a várható monetáris enyhítések is bizakodásra adnak okot, de a geopolitikai helyzet továbbra is bizonytalan, és kiszámíthatatlan hatást gyakorolhat a piacra.
A jelentés szerint egyelőre a jó forgatókönyvek valósultak meg, ám több cég és vállalat is bedőlhet, ha a szűkebb hitelfelvételi környezetben kell újrafinanszírozniuk magukat.
„Még nem láttunk sok csődközeli esetet a régióban, de 2024-ben többre számítunk” – így foglalta össze várakozását Günther Mayrleitner, a Mazars osztrák partnere.
Úgy véli, van elég tőkeerős befektető a piacon, akik fizetésképtelen cégeket és vállalatokat keresnek, ezért 2024 elején növekedhet ezen ügyletek száma.
A jelentés további kulcsfontosságú megállapításai
Regionális fő központok – Lengyelország, Ausztria, Románia és Csehország a legforgalmasabb M&A piac az ügyletek volumene alapján a 2023-as KKE-régióban. Ez a négy ország összesen 709 ügyletet generált, ami a KKE teljes forgalmának 65 százaléka.