A nemzetközi hitelminősítő 12 oldalas helyzetértékelése szerint Nyugat-Európán belül Németországban, Ausztriában és Olaszországban, a közép-európai EU-gazdaságok közül Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában különösen érzékenyek a vállalati adósok az energiaárak emelkedésére vagy az ellátás esetleges korlátozására.
Az e gazdaságokban tevékenykedő bankok kevés jelét észlelték annak, hogy romlana kinnlevőség-portfoliójuk minősége. Mivel azonban Európa recesszió közelében jár, a Moody's várakozása szerint visszafordul az európai bankok hitelezési teljesítményének hosszú ideje tartó javulási folyamata - áll a hitelminősítő elemzésében.
A cég hangsúlyozza azonban, hogy számos tényező enyhítheti ezt a hatást. Ezek közé tartoznak azok a kormányzati intézkedések, amelyek sok adós pénzügyi terheinek könnyítését szolgálják: egyre több EU-tagállam alkalmaz például olyan nemzetállami szintű szakpolitikai eszközöket, amelyek korlátozzák a problémás kinnlevőség-állomány halmozódásának mértékét a vállalati és a háztartási szektorban egyaránt.
Németországban például a kormány az Ukrajna elleni orosz invázió február végi kezdete után három, összesen 95 milliárd euró értékű - a német hazai össztermék (GDP) 2,4 százalékával egyenlő - támogatási csomagot jelentett be, és ehhez járult szeptember végén egy 200 milliárd eurós újabb csomag, amely közvetlenül a háztartások és a vállalatok védelmét szolgálja az energiaárak emelkedésével szemben - hangsúlyozza pénteki elemzésében a Moody's.