Vállalkozások túlélési rátája az alapításukhoz mért 1- 5-10-15-20 éves intervallumban
A vállalkozásoknak az 1 százaléka hullik el az első születésnapja előtt, ez még kevésbé kritikus. Ennél az időtávnál elég komoly gondot jelezne, ha magasabb megszűnési arányokkal találkoznánk, az közel sem tipikus működést mutatna. Jellemzően 1 évnél hosszabb távra terveznek a vállalkozók, és már a megszüntetési eljárások átfutási ideje miatt is „egyedi” teljesítményt mutatnak az 1 éves koruk előtt megszűnő vállalkozások, de a mostani 1 éves megszűnési arány még elfogadhatónak tekinthető.
Az ezredforduló „aranykora”
Az 5 éves túlélési rátákat vizsgálva viszont már igen érdekes trend rajzolódik ki a hazai cégbázisban. A 2000-es évek elején volt a legmagasabb a túlélési arány ezen az időtávon, az akkori 85 százalékos érték azonban 70 százalék alá is leesett az évek során, és azóta is igen alacsony szinten van. A 2021-2022-es megszűnéseket is figyelembe véve – azaz a 2016-ban alapított cégeknél – az arány visszakúszott 75 százalék fölé, így látszik némi javulás az 5 éves életképességet vizsgálva.
„A hosszabb távú túlélési arányok vizsgálatánál mindig érdemes figyelembe venni, hogy a vállalkozásoknál tapasztalható egyfajta természetes lemorzsolódás arány is, hiszen a sikeres, növekvő vállalkozás életében megjelenhetnek befektetők vagy egyéb komoly üzleti lehetőségek, amelyek eredményeképpen összeolvadások, felvásárlások, álalakulások történnek” – mondja Pertics Richárd. Ilyen esetekben – a cég technikai megszűnése ellenére – értelemszerűen maga a gazdasági tevékenység nem szűnik meg, csak egy új vállalkozási forma keretében folytatódik tovább.