A háború és az infláció történelmi kapcsolata

Ha a közismert szentencia szerint az infláció ténylegesen a szegények adója volna, miként az köztudomásúnak tetszik, akkor valójában mindannyian szegények lennénk. Napjaink egyre rémisztőbb mérvű pénzromlási ütemét szemlélve érthetően egyre többünkben merül fel a kétely az év utolsó negyedévében immár húsz százalék felettinek ígérkező inflációs ráta valós okaival kapcsolatosan. Amennyiben elfogadjuk a háborús inflációra vonatkozó – vitathatatlanul logikusnak tűnő – kormányzati nevesítés mérvadó jellegét, akkor azzal azon gondolatot is magunkévá tesszük egyúttal, hogy mindennemű magas inflációval bíró korszak mögött végső soron főként fegyverropogás állhat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyszüleink nyilván sokat meséltek az értéktelen „millpengőről”, és a szatyor pénzért ’44-’45-ben fizetésnap éppen, hogy vásárolható kiló liszt rémtörténetéről. Így könnyűszerrel adja magát számunkra a fenti okfejtés, azonban egyre bizonytalanabban leszünk idejekorán abszolvált következtetésünk gyors levonását követően újonnan szerzett tudásunk tényszerűsége vonatkozásában, ha figyelembe vesszük azon könnyűszerrel ellenőrizhető vonatkozó adatsort, miszerint: a gazdaságtörténet legtartósabb inflációs krízisei nagyrészt békeidőben bontakoztak ki az öreg kontinensen és azon túl is (pl. lásd a kétszeri olajválság történetét).

A fiatalok először találkoznak ilyen nagy mértékű inflációval (Fotó: Depositphotos)
A fiatalok először találkoznak ilyen nagy mértékű inflációval (Fotó: Depositphotos)

Nyilvánvalóan napjaink pénzromlását a hétvégi nagybevásárlások során elkerülhetetlenül tapasztaljuk jövedelmi helyzetünktől függetlenül belföldön és külhonban egyaránt, azonban nem árt figyelembe venniük a jelenséggel életük során először mostanság találkozó fiataloknak az alábbiakat. 

Az infláció korántsem új keletű jelenség; hazánk legújabb kori gazdaságtörténete során számos alkalommal átesett hasonló tehertételekkel tarkított korszakokon a második világégés végének hiperinflációs krízisén túlmenően is: az érett szocializmusban begyűrűző két olajválságtól kezdve a rendszerváltás transzformációs válságán át az uniós csatlakozásig bezárólag. Természetszerűleg vetődik fel a kérdés: vajon mennyiben más a háborúsként nevesített infláció a korábbiakhoz képest? Nos, ezen első látásra egyszerűnek tűnő kérdés megválaszolásához a históriai ismereteink tárháza szolgálhat némi mankóval.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo