Hozzátette: egy követelésvásárlással foglalkozó pénzügyi vállalkozás akár örülhetne is ennek a tendenciának, hiszen egyre több megvásárolható portfólió jelenik majd meg a bankoknál, közüzemi szolgáltatóknál és telefontársaságoknál. „A követelésvásárló azonban elsősorban a konjunktúrában érdekelt, hiszen a gazdasági növekedés, a növekvő bérek és vásárlóerő a bevételeire közvetlenül kihat” – emelte ki.
A jelenlegi gazdasági környezet az inflációval, az emelkedő kamatokkal és a növekvő költségekkel együtt a vállalati és a lakossági körben is nehézségeket fog okozni. A nyári hónapok után elmondható, hogy egyszerre vagyunk még a felkészülési időben és már a magas árak nyomása alatt. Egyes vállalkozások azt fontolgatják, hogy felhagynak a gazdasági tevékenységükkel, mások tartalékolnak és költségeket optimalizálnak, de vannak olyanok is, akik sodródnak az eseményekkel. Az árak emelkedése épp a mindenkit érintő területeken a legerősebb, az alapvető szolgáltatások, a rezsi, a posta, az üzemanyag, az élelmiszerek, a kamatok terén.
A kisebb cégek előnye lehet, hogy a rugalmasságukból kifolyólag talán jobban tudnak alkalmazkodni a változó körülményekhez, ugyanakkor korlátozottabbak a finanszírozási lehetőségeik. „Míg egy mikro-, kis- vagy középvállalkozás sokkal kevésbé függetleníthető a tulajdonosától, illetve az ő vagyoni helyzetétől, forrásbevonási képességétől, addig egy nagyvállalat, egy multi teljesen más finanszírozási lehetőségekkel bír. Az egészen nagy cégek például anyavállalati finanszírozásból is meg tudják oldani az átmeneti likviditási nehézségeket. Nyilván a forrásköltség egy olyan tétel, ami viszont mérlegelésre kényszeríti a külföldi tulajdonosokat is. Oda fogják allokálni a forrásokat, ahol a legnagyobb hozamot tudják elérni” – részletezte a szakember.