A fiatalok 60 százaléka nem érzi jól magát munkahelyén

A többség, azaz a dolgozó fiatalok 53 százaléka érezte stabilnak a munkahelyét 2022 első három hónapjában, míg korábban - például 2019 első negyedében - ennél nagyobb, 64 százalékos volt az optimisták aránya - derül ki a K&H ifjúsági indexéből. Az elismertség terén is kedvezőtlen a kép, a fiatalok 38 százaléka érzi azt, hogy megbecsülik a munkahelyén: ez javulás az előző negyedévre vonatkozó 30 százalékos arányhoz képest, de elmarad a közel 50 százalékos rekordértékektől.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A koronavírus-járvány még érezhető kedvezőtlen hatásai, a felgyorsuló infláció, valamint az ukrajnai fegyveres konfliktusból adódó gazdasági bizonytalanság is szerepet kap abban, hogy a dolgozó fiatalok a korábbi időszakhoz képest felhősnek látják a szerepüket a munkahelyükön - leegyszerűsítve ez derül ki a K&H ifjúsági indexből.

Bizonytalanabb világban a fiatalok helyzete is romlik (Fotó: depositphotos)

Az idei első negyedévben készített reprezentatív felmérés azt vizsgálta, hogy a 19-29 korosztály dolgozó tagjai mennyire érzik megbecsültnek magukat és stabilnak az állásukat.

jobb, de nem annyival

A többség, a válaszadók 53 százaléka stabilnak mondta a munkahelyét, ami javulást jelent az előző negyedévben mért 45 százalékos eredményhez képest, de jóval elmarad a korábbi évekre jellemző 60-70 százalékos értékektől.

A járvány magyarországi megjelenése előtt, 2020 és 2019 első negyedévében 61, illetve 64 százalékuk mondta szilárdnak a munkahelyét, ráadásul 2017 második negyedévétől 2020 elejéig rendre 60 százalék felett volt az arányuk. A kutatás szerint a dolgozó fiatalok alig több mint ötöde - 21 százaléka - mondta kifejezetten stabilnak a munkahelyét, a legpesszimistábbak aránya 7 százalékos volt.

hiányzó elismerés

A munkahely stabilitása egy dolog, a másik, amely a hatékonysághoz szükséges, a megbecsültség. Ezen a téren sem kedvező a helyzet. A megkérdezett fiatalok mindössze 38 százaléka, azaz 10-ből kevesebb mint 4-en érezték azt, hogy elismerik a munkájukat. 2021 utolsó negyedéhez képest viszont ez szintén javulást jelent, akkor ugyanis 30 százalékuk volt ezen a véleményen. A felmérés korábbi adataival összevetve azonban ez gyenge eredmény, hiszen például 2021 elején 49 százalékuk, tehát majdnem minden második dolgozó fiatal látta úgy, hogy megbecsülik a munkáját - ez egyébként rekordot jelentett a kutatás 2012 óta íródó történetében.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo