A chiphiány begyűrűzik a mindennapokba – mit tehetnek a vásárlók, hogy ne kelljen új háztartási-gépeket venni?

A pandémia alatt egy mosogatógépet vagy egy porszívót akár három-négyszer akkora terhelésnek is kitehettük, mint korábban, emiatt pedig a jövőben a készülékcserék is felgyorsulhatnak majd.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utánpótlást biztosítani hivatott háztartásigép-piac viszont jelenleg komoly kihívásokkal néz szembe: az alapanyag- és alkatrészhiánynak köszönhetően ugyanis a készülékkészletek is jelentősen megcsappantak 2021 őszére. A megoldást Gerzsei Attila, a Gorenje Group Customer Service igazgatója szerint a vásárlói tudatosság növekedése, az okosgépek elterjedése és az internet alapú szervizszolgáltatások fejlesztése jelentheti.

Éjjel-nappal járattuk a gépeket az elmúlt egy évben

A pandémia alatt az otthon töltött idő és a napi szintű home office a készülékhasználati szokásainkat is átalakította. Míg egy család korábban csak heti 2-3 alkalommal indította be a mosogatógépét, addig 2020-ban akár naponta többször is sor kerülhetett erre. A porszívó és a hűtő is aktívabb használatnak volt kitéve, sok családnál pedig napi szinten ment a mosógép is. Bár sokan vásároltak új gépet 2020-ban, a megnövekedett használat miatt a közeljövőben sok gép cseréje is esedékes lesz, ugyanakkor egyes készülékek esetében ez már most is komoly piaci kihívást jelent.

Kép: Pixabay

Globális logisztikai kihívások

Gerzsei Attila szerint valójában mindegy, hogy telefonra, mosógépre vagy mosogatógépre van szükségünk, ugyanis ezekbe a készülékbe hasonló típusú elektronikai és egyéb alapanyagok, alapalkatrészek – pl. chipek, műanyagok – szükségesek, és jelenleg világszerte óriási hiány van ezekből az összetevőkből.  A COVID-járvány első időszakában, 2020 tavaszán a háztartásigép-gyártók átlagosan 3-6 hónapos tartalékkészlettel rendelkeztek, azonban 2020 őszétől a készletek kifogyása komoly globális kihívást jelentett. Ázsiában ugyanis – ahol az alapanyag- és alkatrészgyártás java történik –, a járványügyi korlátozások miatt még mindig limitált kapacitással működnek a gyárak, ráadásul az ellátási láncok is lelassultak, a konténerárak megsokszorozódtak, így a szállítási nehézségek tovább fokozzák a vállalatoknál jelentkező készlethiányt, amelyen az sem segít, hogy az alapanyagok és alkatrészek ára is emelkedni kezdtek.

„Kínában például a vírushelyzet javulása ellenére továbbra is jellemző, hogy napi 5 perc egészségügyi sétára lehet csak elhagyni a lakást, Ausztráliában pedig, ha meghibásodik egy mosogatógép, a szervizre akár heteket is várni kell, annak a javítása ugyanis nem tartozik az alapellátáshoz, mint például egy hibás hűtő vagy sütő megszerelése” – mondta el Gerzsei Attila. A szakértő szerint a háztartási gépek közül Európa szerte leginkább a mosogatógépek és a porszívók piacát érinti jelenleg a készlethiány, de a többi gép esetében is számítani kell arra, hogy már a karácsonyi időszakot megelőzően is jelentősen visszaeshet a termékkínálat.

Fontos a vásárlói tudatosság

Az alapanyag- és alkatrészárak, valamint a logisztikai költségek emelkedése várhatóan az európai, így a hazai piacon is a készülékárak emelkedéséhez fog vezetni 2022-ben. A háztartásoknak számolniuk kell várakozási idővel mind a készülékvásárlások, mind a szervizszolgáltatások terén. Gerzsei Attila szerint a jövőben mindenképpen felértékelődnek majd a készülékekhez kapcsolódó szolgáltatások, terméktámogatási megoldások, ugyanakkor kiemelten fontos lesz a vásárlói tudatosságunk növelése is: például, hogy ne csak az ár számítson egy-egy új készülék megvásárlásánál, hanem az is, hogy az adott készülék mennyire javítható, milyen terméktámogatás jár hozzá. „Ma már az új, modern gépek, és főleg az okoskészülékek esetében a hiba az esetek 30-40 százalékban akár távvezérléssel is megállapítható, nem ritkán még orvosolható is, ez pedig segíthet az esetlegesen felmerülő problémák gyorsabb megoldásába és a szervizszolgáltatások hatékonyabbá válásában. A készülékek rendszeres karbantartása szintén hozzájárulhat ahhoz, hogy készülékünk problémamentesen üzemeljen” – tette hozzá a szakértő.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo