„2025 első felében nem várható jelentős átrendeződés a munkaerőpiacon a kereslet-kínálat dinamikákat illetően. Az év végi felmérésünk rámutat arra, hogy a megkérdezett munkaadók közül kicsit kevesebben gondolkodnak leépítésben, mint 2024-ben (13 százalékról 11 százalékra csökkent az arányuk) és 35 százalék-ról 40 százalékra nőtt azok aránya, akik változatlan foglalkoztatotti létszámmal fordulnak rá az idei évre. Ezek a prognózisok nem vetítenek előre jelentős trendfordulást, de figyelembe véve a feszes makrogazdasági körülményeket, ennek a mérsékelt optimizmusnak is lehet örülni” – mondta Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója.
„Ugyan az elmúlt két évet jellemző inflációs nyomás már mérséklődni látszik, a cégek ennek ellenére is hasonló bérfejlesztési tervekkel számolnak, mint amit 2024-ben megvalósítottak. Ez alapján elmondható, hogy idén minden második cég tervez béremeléssel, amelynek átlagos mértéke 9,5 százalék” – tette hozzá a szakember. „Munkaadóként nagyon fontos odafigyelni a jelölt oldali bérigényekre és a foglalkoztatói tervekre, mert a bér továbbra is az a faktor, amely az egyik leghatékonyabban tudja megmozgatni a munkavállalói oldalt” – magyarázta Tüzes Imre.
A munkaerőigényt szakmai területenként vizsgálva látható, hogy a bank, biztosítás, bróker, a vendéglátás és a jogi kategóriák volumene nőtt a legnagyobb arányban, míg a mérnök, az IT programozás és a gyártás, termelés esetében csökkent.