A baloldali brit kormány az orbáni gazdaságpolitika nyomában

A brit olajipari állásfoglalások szerint az energiaadó tervezett emelése visszafogja a növekedést és ezzel ellentmond a kormány meghirdetett céljainak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egyesült Királyság olaj- és gázvállalataira kivetett rendkívüli adó megemelése sérti a kormány fő célját, a gazdaság növekedését. Az Offshore Energies UK (OEUK) szerint a tervezett emelés következtében a beruházások visszaesnek az ágazatban, ami 2025 és 2029 között 13 milliárd font veszteséget okozna az Egyesült Királyság gazdaságának. Szerintük a kormány terve 35 000 munkahelyet veszélyeztet. Így reagáltak az ágazati szereplők a munkáspárti kormány azon tervére, hogy növelnék az energiavállalatok nyereségére kivetett rendkívüli adót.

A Mol is hasonló gondokkal küzd
A Mol is hasonló gondokkal küzd
Fotó: Pixabay

A Pénzügyminisztérium szóvivője szerint a kormány elkötelezett amellett, hogy "konstruktív párbeszédet" folytasson az ágazattal az adó módosításairól.

A kormány tervei szerint az Energy Profits Levy (EPL) - amely a rendkívüli adó hivatalos neve - november 1-től 35 százalékról 38 százalékra emelkedik az Egyesült Királyságban az olaj- és gázipari cégek nyereségére számítva.

Az Északi-tengeren működő vállalatok másként adóznak, mint mások. A nyereség után 30 százalékos társasági adót, valamint további 10 százalékot fizetnek.

Ez azt jelenti, hogy novembertől az Egyesült Királyságban az energiacégek nyereségének teljes adókulcsa 78 százalékra emelkedik.

A kormány azt is bejelentette, 2030-ig meg akarja hosszabbítani a sarcot, és "szigorítja" a beruházási kedvezményeket, amelyek lehetővé tették a cégek számára, hogy csökkentsék a fizetendő adó összegét, ha olyan projektekbe fektetnek be, mint például a zöld energia.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo