"600-700 milliárd marad a lakosságnál"

A 2011-es  adóintézkedésekkel mintegy 600-700 milliárd forint marad a háztartásoknál, illetve a vállalkozásoknál jövőre, ami segít a gazdasági növekedés beindításában - mondta Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára pénteken Budapesten, a VOSZ gazdasági fórumán.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Annak ellenére, hogy az idén választási év volt, ebben az évben nem lesz "csúcs" az államháztartási hiányban, a kormány tartja magát 3,8 százalékos  deficithez - közölte Nátrán Roland, aki elmondta azt is, hogy a háztartásoknak már nem volt akkora jövedelmük, hogy tőlük újabb intézkedésekkel átcsoportosításokat lehessen végrehajtani, ezért elsőként a pénzügyi szektor volt az a gazdasági terület, amelytől az államháztartási hiány tartása érdekében jelentős jövedelmet lehetett elvonni a bankadó bevezetése révén.

Bartha Ferenc, a VOSZ ellenőrző bizottsága elnöke szerint a Fidesz azért nem mutatta be a választás előtt az időközben megtett intézkedéseket, mert "össznépi vita lett volna róluk", a választás után viszont a kormány gyorsan meg tudta azokat lépni. A VOSZ ellenőrző bizottságának elnöke elismerte, hogy a kormány lépéseinek hatására stabil makrokörnyezet jött létre az országban. Szerinte a válságadókat átmeneti intézkedéseknek kell tekinteni, ha 2-3 éves nyugodt időszak következik, akkor a tartós növekedést, a strukturális reformokat el lehet indítani, ezzel válságintézkedés nélkül is tartós egyensúlyt lehet létrehozni.

A gazdaságpolitika feladata, hogy erős, versenyképes, növekvő és stabil gazdaságot hozzon létre - jelentette ki Bartha Ferenc, aki szerint az adócsökkentés, a megtett intézkedések jó alapot teremtenek a gazdaságnak, a kitörést a kis- és középvállalkozások, és azok exportjának növelése jelentheti, de a belső piacon is kell számukra értékesítési lehetőséget teremteni.

Várakozó helyzetben a vállalkozók

Chikán Attila egyetemi tanár, a VOSZ gazdaságpolitikai bizottságának vezetője szerint a kormány nehéz helyzetben erős támogatással került hatalomra. A nehéz helyzet egyrészt öröklött problémákból adódott - például a gazdaságot is jellemző korrupcióból -, másrészt gazdaságpolitikai hibákból és a globális válságból. Pozitív kormányzati lépésnek értékelte az adócsökkentést, az Új Széchenyi Terv céljait, köztük a gazdaságba kerülő források növelését, a bürokrácia tervezett mérséklését.

Chikán Attila szerint a vállalkozások várakozó helyzetben vannak, még mindig bíznak a kormányban, de a strukturális átalakításokat meg kell kezdeni, mert nélkülük hiába voltak a kényszerintézkedések.

"Nem hiszem, hogy ráérünk, a kormánynak gyorsan kell cselekednie" - jelentette ki, mivel például a külföldi befektetők részéről a türelem véges. A belföldi bizalom, a kormány támogatottsága még mindig nagy, de törékeny, mert várják az emberek, hogy lássák a kormány ígéreteinek teljesülését - tette hozzá.

Kedvező külső körülmények

Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy kedvezően hatott a gazdaságra a külső körülmények alakulása, a gazdaságnak az egyes negyedévekben tapasztalt bővülése alapvetően a külső hatásoknak tudható be. A belső piaci tényezők közül a beruházások üteme, a háztartások fogyasztása továbbra is csökken, bár annak üteme mérséklődött. A feldolgozóipar növekedése az exporthoz kötődik. A munkaerőpiacon a tendenciák javulást jeleznek, bár az éves munkanélküliségi ráta felette lesz a tavalyinak - tette hozzá.

Pozitívnak értékelte azt, hogy az Orbán-kabinet elfogadta a Bajnai-kormány által vállalt 3,8 százalékos államháztartási deficit tartását. Az idei hiánycél bőven teljesíthető lesz, de minőségi szerkezeti problémák vannak a gazdaságban, a szerkezeti reformokat minél előbb meg kell kezdeni. A monetáris mutatók azonban romlottak, például a forint euróhoz, svájci frankhoz mért árfolyama jelentősen romlott a választások óta. A kormány inflációs politikájában kétarcúság van, egyrészt az infláció mesterséges leszorítására törekszik, másrészt a válságadók bevezetése inflációt gerjesztő tényezőként hat - vélte Petschnig Mária Zita.

Török Ádám egyetemi tanár arra hívta fel a figyelmet, hogy a külföldi befektetők empátiájára is tekintettel kell lenni. Jelezte továbbá, hogy a gazdasági növekedés akadálya lehet, ha a munkaerőpiacon nem áll rendelkezésre kellően képzett munkaerő.

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo