30 milliárd forintot buknak a bankok

Az üzemanyagárak befagyasztását követően a jelzáloghitel kamatokat is rögzítette a kormány. A Magyar Közlönyben megjelentek szerint a rendelet 2022. január 1-jétől 2022. június 30-ig érvényes.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány a 2021. október 27. napján érvényes, szerződésben meghatározott referencia-kamatlábhoz kötötte az érintett hitelek árát. Akkoriban a lakáshitel kalkulátorok alapján már 3,66 százalékos THM-től (teljes hiteldíj-mutató) is lehetett kölcsönhöz jutni. Mára ez az ár majdnem megduplázódott. A lakáshitel kamatok manapság 6,6 százalékos THM-től indulnak.

Megdrágultak a hitelek. Fotó: Erstebank

A befagyasztás tehát, ha csak a számokat nézzük akár indokolt is lehet, ennek ellenére a bankok a leghatározottabban tiltakoznak a kamatstop miatt. Több érvük is van. Az egyik legfontosabb, hogy az igénylők pontosan tisztában voltak azzal, milyen kockázatot vállalnak akkor, amikor változó kamatozású kölcsön mellett döntenek. Az elmúlt években a ugyanis a pénzintézetek a jegybankkal együttműködve az érintett ügyfeleknek évente felkínálták az átváltás lehetőségét fix kamatozású hitelekre. Az új hiteleknél pedig kifejezetten erőltették a több évre fixált kamatozású hiteltermékek alkalmazását. Ennek az önként vállalt kockázatnak a terheit most egy tollvonással áthárítani a bankokra nem fair – vélik.

A legnépszerűbb hitel a 10 éves. Forrás: Erstebank

A másik érvük, hogy az intézkedés a monetáris politika hatásosságát rontja, hiszen a lakosság nem szembesül a kamatterhek növekedésével, azaz nem fogja vissza a fogyasztást- írja az Erste Bank elemzője. Ugyanakkor nem számítanak arra, hogy az intézkedést a választások után meghosszabbítanák.

A jegybank legutóbbi, decemberi pénzügyi stabilitási jelentése szerint 2021. július 1. és 2022. június 30. között az összes lakossági jelzáloghitel 40 százaléka (októberben 4.512,4 milliárd forint) kerülne átárazásra. Ez körülbelül 1.800 milliárd forint. Ha hamarosan 4,5 százalék körüli szintre emelik az effektív kamatlábat, az 1.800 milliárd forintnál kevesebb hitelösszegnél mintegy 2,5 százalékpontos kamatrést jelentene a bankoknál fél évre. A bankrendszer terhei 30 milliárd forint körül alakulhatnak.

A kamatstopnak egyébként azonnali hatása is volt. Az OTP részvényeinek ára 1000 forinttal zuhant. Ennek oka, hogy a kamatstoppos bukás 30 milliárdjából 11-12 milliárd a legnagyobb magyar banknál jelentkezik. Az Erste Bank elemzője ugyanakkor úgy véli, a piac túlreagálta az eseményeket, hiszen az OTP 11-12 milliárdos veszteségének részvényenkénti értéke mindössze 40 forint.

Nagyot pottyant az OTP. Forrás: netfolio.hu

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo