180 fokos fordulatot vett a munkaerőpiac a járvány óta

A Process Solutions (PS) friss kutatása jelentős átalakulásokat tárt fel a hazai munkaerőpiacon az elmúlt öt év során a fluktuáció és a munkahelyi létszámok dinamikájáról. A 2019 és 2024 közötti időszakot vizsgálva a felmérésből kiderült, hogy a cégek által alkalmazott munkavállalók száma 24 százalékkal nőtt, miközben a fluktuáció 2019-hez képest erőteljes csökkenést mutatott. A PS bérszámfejtési üzletága által készített, 67 céget felölelő elemzés átfogó képet ad a fizikai és irodai munkavállalók foglalkoztatási trendjeiről, valamint a COVID-19 járvány által okozott hosszú távú hatásokról.

A nagyvállalatok előnye: nagyobb stabilitás és alacsonyabb fluktuáció

A felmérésből az is kiderült, hogy a nagyobb cégeknél a fluktuáció jóval alacsonyabb volt, mint a kisebb és közepes vállalatoknál. 2023-ban például a nagy cégeknél mért mérték 9-12 százalékponttal alacsonyabb volt a kisebbekhez képest.

A nagyvállalatok rendelkezésére álló nagyobb tőkeerő és erőforrások lehetővé teszik, hogy gyorsabban reagáljanak a munkaerőpiaci változásokra, és akár kedvezőbb feltételeket kínáljanak munkavállalóiknak, amely segíti a tehetségek megtartását is” – tette hozzá Varga Judit, a Process Solutions Partnere.

Ágazati különbségek: a pénzügyi szektorban a legnagyobb a bővülés

Az ágazatok közül kiemelkedik a pénzügyi szektor, ahol a létszám 41,65 százalékkal bővült az elmúlt öt évben. Az IT és az autóipari szektorokban szintén növekedés volt megfigyelhető, bár szerényebb mértékben, 22-23 százalék körül. A pénzügyi szektor erőteljes bővülésének oka az ügyféligények folyamatos növekedése, illetve a szolgáltatások iránti stabil kereslet. Az IT szektorban a járvány alatt növekedett kereslet ugyan megmaradt, de a gazdasági lassulás 2023-ban ezen a területen is mérsékelt létszámbővülést eredményezett.

A COVID hatásai a munkaerőpiacra: hosszú távú változások és rugalmasság a középpontban

Az elmúlt időszakban tapasztalható, hogy a COVID-19 járvány jelentős átalakulásokat hozott a munkáltatói stratégiák terén is. A digitalizáció és a rugalmas munkakörnyezet iránti igény megnőtt, így a cégek egyre inkább a távmunkára és a technológiai automatizációra építenek. Az irodai szektorban a távoli munkavégzés lehetősége segíthette a stabil munkaerő-létszámot és az alacsonyabb fluktuációt, míg a fizikai munkahelyek kevésbé rugalmas természete miatt a válság éveiben nagyobb fluktuáció volt megfigyelhető.


 
A Process Solutions kutatása rávilágít arra, hogy a pandémia hosszú távú hatásai még ma is érzékelhetők a munkaerőpiacon. A nagyobb stabilitás és az alacsonyabb fluktuáció kedvezően hat a vállalatokra, amelyek így hosszabb távon is versenyképesebbek maradhatnak.

Véleményvezér

Egy ország jólétének alapja, hogy van-e egy erős jómódú középosztálya

Egy ország jólétének alapja, hogy van-e egy erős jómódú középosztálya 

Hiányoznak az alapfeltételei egy jóléti Magyarországnak.
Hadházy Ákos olyan gyerekintézményt talált, ahol luxusban fürdenek a kicsik

Hadházy Ákos olyan gyerekintézményt talált, ahol luxusban fürdenek a kicsik 

Az állam kiegyensúlyozó szerepe felborult.
Több ezer szíriai menekült indult haza Törökországból

Több ezer szíriai menekült indult haza Törökországból 

A szírek hazavágynak.
Újabb bicskanyitogató esetre lelt Hadházy Ákos

Újabb bicskanyitogató esetre lelt Hadházy Ákos 

A nagy fideszes trükk.
Megdöbbentő fotók egy gyermekotthonból

Megdöbbentő fotók egy gyermekotthonból 

A képek mindennél beszédesebbek.
Mélypontra ért a magyar belpolitika, avagy büdös-e Menczer Tamás szája?

Mélypontra ért a magyar belpolitika, avagy büdös-e Menczer Tamás szája? 

Még egy lépcsőt lejjebb lépett a magyar belpolitika.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo