Alig két hét múlva, július 24-én hirdetik ki a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, s ezzel az egyetemvárosok bérleti piacain formálisan is indul a főszezon. Idén több mint 120 ezren várják a hírt, hogy megkezdhetik-e szeptemberben a felsőoktatási tanulmányaikat, ami sokuknak azt is jelenti, hogy addig szállást is kell találniuk a kiszemelt városban.
Legtöbbjüket Budapest várja, ahol Kurecskó József, az OTP Ingatlanpont budapesti régióvezetőjének tapasztalatai szerint már meg is kezdődött az albérletvadászat.
„Akik bíznak a megszerzett pontszámaikban, nem várnak a hivatalos döntésig, s már egy ideje kutatják a jobb lehetőségeket".
A szakember szerint indokolt is a sietségük, mert azok, akik a startpisztolyra várnak a helyek lefoglalásával, lehet, hogy már csak a külső kerületekben találnak számukra megfizethető szállást.
A kínálat ugyan egyelőre bőséges, már az is meglátszik rajta, hogy a pénzpiaci hozamok csökkenésével kezdenek visszatérni a befektetők az ingatlanpiacra, s ezzel nő a kiadásra szánt lakások száma is. Ugyanakkor a bérlői konkurencia is bővül: egyre több a külföldi bérlő Budapesten. Mostanában főleg az unión kívülről érkezők – főleg oroszok, ukránok, dél-koreaiak, kínaiak – érdeklődése hajtja fel az árakat. Sok külföldi fiatal jön a fizetős egyetemi képzésekre is, akik ugyancsak versenytársai lesznek a szállást kereső hazai diákoknak.
A bérleti díjak határozottan emelkedtek, Kurecskó József tapasztalatai is egybevágnak az Ingatlan.com-KSH lakbérindex legutóbb publikált adataival, miszerint a növekedés a múlt évhez képest 10-13 százalék. Ehhez az index összeállítói azt is hozzáfűzték, hogy ezúttal a külső kerületekben tapasztaltak tempósabb, 13 százalékos drágulást.