A népszerű XIII. kerület (284 ezer) és III. kerület (275 ezer forint) szintén nem olcsó, de az egyetemek közelében elhelyezkedő XI., és vele szemben elterülő IX. kerület ennél már kedvezőbb árfekvésű (238 ezer forint). Az átlagos havi bérleti díj pedig a VII. és VIII. kerületben még ennél is olcsóbb (215 ezer forint). A szakember kiemelte, hogy a legtöbb kerületben egy év alatt jellemzően 5-20 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak, azonban jó hír az egyetemistáknak, hogy a IX. és XI. kerületben egyaránt a tavalyi árszint az irányadó idén is.
„Ugyanakkor az egyetemisták körében fontos mérlegelési szempont, hogy egyedül vagy a barátaikkal együtt szeretnének-e lakást bérelni” – jegyezte meg Kosztolánczy György.
Mint mondta, érdemes alaposan megfontolni a döntést, mivel a több szobás bérlemény mindig drágább, de a bérleti díjat felezve, esetleg harmadolva sokat lehet spórolni ezzel a megoldással. A fővárosban az egyszobás lakásokért átlagosan 178 ezer forintot kérnek havonta, míg a kétszobásokért 234 ezret, a háromszobásokért 331 ezer forintot kell fizetni. A piaci trendek azonban kevésbé kedveznek a diákoknak: idén a kisebb lakások drágultak nagyobb mértékben, így az egyszobás lakások esetében 17,5 százalékos áremelkedés áll szemben a két és három szobások 7,5 százalékos árnövekedésével.
A vidéki egyetemvárosok között is markáns különbségeket mért az Otthon Centrum: Debrecen 210 ezer forinttal a legdrágább, míg Szeged 145 ezerrel, Miskolc 130 ezerrel, Pécs 120 ezer forinttal jelentősen olcsóbb, utóbbi nagyjából a fővárosi árszint fele.